Sparks of Hope

Muzeum Historii Polski we współpracy z Imperial War Museum i Filmoteką Narodową już po raz trzeci organizuje w Londynie w dniach od 1 czerwca do 6 lipca 2009 autorski program filmowy “Polish Paths to Freedom”.

Główną intencją projektu ”Polish Paths to Freedom” jest zapoznanie brytyjskiego odbiorcy z historią Polski XX wieku, z najistotniejszymi wydarzeniami, które od wybuchu II wojny światowej prowadziły nasz kraj od hitlerowskiej i stalinowskiej dyktatury do upragnionej wolności i demokracji.


Kadr z filmu "Człowiek z Żelaza"


W trakcie pierwszej części projektu zatytułowanej “First to Fight/Wojna”, która odbyła się w Londynie jesienią 2007, prezentowane były filmy opowiadające o wydarzeniach związanych z udziałem Polski w II wojnie światowej. Towarzyszyły im liczne filmy archiwalne ze zbiorów własnych Imperial War Museum. Część druga „Behind the Iron Curtain/Za żelazną kurtyną”, prezentowana wiosną 2008, pokazywała okres 1944 - 1970.

Trzecia część „Sparks of Hope/Iskry Nadziei” będzie trwała od 1 czerwca do połowy lipca 2009. Pokazanych zostanie 20 filmów dokumentalnych i fabularnych zarówno klasyków polskiej kinematografii, jak i współczesnych twórców.


Kadr z filmu "Robotnicy '80"


Słynne dwa filmy Andrzeja Wajdy (Człowiek z marmuru i Człowiek z żelaza) tworzą epopeję dwu pokoleń walczących o godność i prawa człowieka w PRL-u. Krwawo stłumione rozruchy antykomunistyczne w Poznaniu w 1956 roku są tematem filmu Filipa Bajona. O strajkach w roku 1980, które doprowadziły do powstania Solidarności, opowiada film dokumentalny Robotnicy ’80. Stan wojenny, który miał zdławić „Solidarność” przedstawiony jest dramatycznie - od strony krwawej pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek” (Śmierć jak kromka chleba) i humorystycznie - w znakomitej komedii Sylwestra Chęcińskiego pt. Rozmowy kontrolowane. Ostatni dzwonek to z kolei obraz znakomicie przybliżający atmosferę buntu i represji panującą w szkołach podczas stanu wojennego. Program niniejszy zawiera także kilka filmów dokumentalnych i paradokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego, który docierał z kamerą do fabryk, najdotkliwiej obnażając antyspołeczny charakter „socjalistycznego państwa”. Volker Schloendorff w Strajk, Die Heldin von Danzig jest jedynym zagranicznym twórcą, który podjął próbę opowieści o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej. Trzech kumpli Ewy Stankiewicz i Anny Ferens oraz Gry uliczne Krzysztofa Krauzego pokazują, że 20 lat po zmianie systemu wciąż nie możemy uporać się z rozliczeniem osób odpowiedzialnych za komunistyczne zbrodnie.


Program przeglądu i opisy filmów

Katalog przeglądu do pobrania w wersji PDFOrganizatorzy:

 

oficjalny1cz_web.jpgIWM_web.jpg


Współorganizator:

 

 


Partnerzy:

 

 

oraz

 

AMBASADA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W LONDYNIE


Patroni medialni:

 

TVP_POLONIA.jpgPR_DLA_ZAGRANICY_-_www.jpg
logo_dziennik.jpgcooltura_logo.jpg
londynek.jpgPRL_logo.jpg
2009-05-19