Muzeum PRL-u

W dawnym kinie „Światowid” w Nowej Hucie na około 3000 m. kw. powstanie oddział krakowski Muzeum Historii Polski pod nazwą Muzeum PRL-u z wystawą stałą poświęconą dziejom Polski w okresie 1944-89.


W budynku znajdzie się również miejsce na foyer i powierzchnię usługową (sklepik, kawiarnia) oraz na biura, magazyn, sale edukacyjne i konferencyjne. Muzeum PRL-u powstaje z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz i we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, na podstawie umowy podpisanej wiosną 2008 r. przez dyrektora Muzeum Historii Polski i Prezydenta Krakowa.


Ekspozycja ma obejmować lata 1944 – 1989. Opowieść o PRL-u  ma służyć pamięci i być przestrogą przed totalitaryzmem i zniewoleniem. Równocześnie jednak będzie unikała uproszczeń i pokazywała różne odcienie życia w tamtym okresie. W Muzeum zgromadzone zostaną przedmioty codziennego użytku, ogłoszenia, druki, zdjęcia, ale także nagrania radiowe, telewizyjne, kroniki filmowe i fragmenty filmów fabularnych i dokumentalnych. Muzeum nie będzie tradycyjnym muzeum z gablotkami. Głównym środkiem przekazu wiedzy o tamtym okresie mają być szeroko rozumiane multimedia (dźwięk, obraz, instalacje komputerowe itd.) – wszystko po to, by w sposób nowoczesny i atrakcyjny przedstawić najnowszą – a bardzo często niezrozumiałą dla młodego pokolenia – historię Polski. Właśnie z myślą o ludziach młodych przygotowana jest placówka MHP w Krakowie.

Chcemy, aby w muzeum znalazły się rekonstrukcje wnętrz z czasów PRL-u, m.in. wnętrze komisariatu, sklepu, mieszkania czy szkoły. Tym samym – w połączeniu z multimedialnymi przekazami – będzie można nie tylko zobaczyć, ale i poczuć atmosferę tamtych czasów. 
Dla potrzeb Muzeum PRL odbędzie się przebudowa wnętrza sali kinowej. Wiosną rozpocznie się konkurs na koncepcję architektoniczną i wystawienniczą, który potrwa kilka miesięcy. W konkursowych wymaganiach przyjęto m.in. zasadę, że charakterystyczna dla okresu socrealizmu bryła budynku ma pozostać nienaruszona – podobnie jak typowe dla tej epoki elementy w jego wnętrzu. Otwarcie Muzeum dla publiczności planowane jest za dwa lata.

Mimo, iż muzeum nie ma jeszcze stałej ekspozycji, już teraz prowadzi działalność edukacyjną i wystawienniczą. Od czerwca 2009 r. zapraszamy do krakowskiego oddziału MHP na wystawy czasowe, prelekcje i wykłady.   Rada Programowa Oddziału Muzeum Historii Polski – „Muzeum PRL-u” w Nowej Hucie:
  • Prof. Andrzej Chwalba – historyk
  • Stanisław Dziedzic – Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa
  • Tomasz Fiałkowski – historyk sztuki, publicysta
  • Prof. Andrzej Friszke – historyk
  • Prof. Tomasz Gąsowski – historyk
  • Prof. Tomasz Lubelski – historyk filmu
  • Prof. Andrzej Paczkowski – historyk
  • Janusz Sepioł – Senator RP
  • Andrzej Wajda – reżyser
  • Prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda – scenograf (Przewodnicząca Rady)
2009-05-15