Zapal znicz pamięci
Już po raz siódmy rusza akcja „Zapal znicz pamięci”, której celem jest przypomnienie losów ludzi na ziemiach wcielonych do III Rzeszy podczas niemieckiej okupacji. Muzeum Historii Polski i portal dzieje.pl są partnerami przedsięwzięcia.
W niedzielę 18 października w wielu miastach – w miejscach pamięci narodowej związanych z II wojną światową, odnalezionych przez uczestników akcji społecznej „Zapal znicz pamięci” – zapłoną znicze, a przesłane na adres znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl fotografie z krótkim opisem zostaną umieszczone na stronie internetowej Radia Merkury Poznań oraz na portalu dzieje.pl.
Wszystkich, którzy chcą zapalić znicz pamięci, zapraszamy do odnalezienia miejsc straceń i pomników w swojej okolicy, a następnie przesłania zdjęć (dokumentacji fotograficznej) na wskazane adresy.
Lista lokalnych miejsc kaźni biorących udział w akcji przygotowana przez piony edukacyjne IPN dostępna na stronie: LINK
Symbolem losów Polaków, którzy mieszkali na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej oraz w Wielkopolsce, jest siedem postaci zamordowanych przez Niemców. W tym roku przypomniane zostaną szczególnie losy obrońców naszych granic w 1939 r. Wśród głównych bohaterów tegorocznej akcji znaleźli się:
Paweł Góra (1905–1939), Bydgoszcz
Antoni Kasztelan (1986–1942), Gdynia
Antoni Paluch (1891–1939), Poznań
Wacław Kuba (1888–1939), Katowice
Tadeusz Frąckowiak (1909–1939), Łódź
Czesław Borzęcki (1916–1939), Łódź
Czesław Buziuk (1918–1939), Łódź
Po raz kolejny akcję zwieńczy Koncert Zaduszkowy „Pamiętamy…”, który odbędzie się 3 listopada o godzinie 20.00 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Koncert będzie wyrazem hołdu oraz pamięci o polskich patriotach, ofiarach gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie Teatru.
Tym razem zabrzmi „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, jedynego polskiego laureata Grammy z 2014 roku. Wykonawcami koncertu będą Kompozytor – Włodek Pawlik, Chór Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz zespół wokalny Sonus Artis pod dyrekcją Jacka Sykulskiego.
„Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia: z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka – była dziennikarka Radia Merkury. Patronem Honorowym akcji jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Uczestnicy akcji często nie tylko zapalają znicze, ale także organizują w swoich miejscowościach spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, krótkie prelekcje o wojennej historii, a rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych. Co roku podczas akcji znicze zostają zapalone w około 300 miejscach.
Bilety na koncert do nabycia w kasie Teatru Muzycznego oraz na jego stronie www, w Centrum Informacji Miejskiej i na portalu Bilety24.pl.
Partnerzy akcji: Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Łódź oraz IPN i pamięc.pl, dzieje.pl, Muzeum Historii Polski, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania.
Koncert Zaduszkowy został objęty patronatem:
Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka
Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka
Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego
Dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro