Muzeum Katyńskie na Cytadeli

W czwartek 17 września, w 76. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, na warszawskiej Cytadeli otwarto Muzeum Katyńskie. W uroczystości udział wzięli najwyżsi dostojnicy państwowi, parlamentarzyści, duchowni różnych wyznań, rodziny katyńskie, żołnierze. Uroczystość poprzedził koncert słowno – muzyczny, którego współorganizatorem było Muzeum Historii Polski.

Muzeum Katyńskie to wielkie dzieło utrwalania pamięci i dzieło wielkiej edukacji historycznej - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości oficjalnego otwarcia muzeum. Podkreślił, że Zbrodnia Katyńska, której celem było w efekcie zniszczenie polskiego narodu, musi być nazywana zbrodnią ludobójstwa
"Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za to muzeum, za to wielkie dzieło utrwalania pamięci, ale w moim przekonaniu także dzieło wielkiej edukacji historycznej na przyszłość dla pokoleń młodych Polaków, wierzę też, że dla zagranicznych gości, którym naszą historię, prawdę o tej historii, należy ze wszelkich sił przybliżać" - powiedział prezydent.

Zwracając się do rodzin pomordowanych, podkreślił, że to właśnie one przez dwa pokolenia - mimo cierpienia, bólu, prześladowania, zadeptywania - przechowały pamięć przez najtrudniejsze lata.

To muzeum, na które czekały pokolenia Polaków; czekały na godne upamiętnienie wielkiej narodowej ofiary - mówiła premier Ewa Kopacz podczas czwartkowej uroczystości otwarcia Muzeum Katyńskiego na Cytadeli Warszawskiej.

"Oddajemy hołd tym, którzy zginęli zabici zdradzieckim strzałem w potylicę, ale oddajemy też hołd tym wszystkim, którzy pamięć o Katyniu przenieśli przez lata komunistycznego kłamstwa. Warto zadać sobie pytanie: co było powodem, że po agresji Związku Sowieckiego na Polskę właśnie ci ludzie musieli zapłacić życiem? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - zapłacili życiem za służbę Rzeczypospolitej; za to, że niezależnie od poglądów, wyznania, regionu z którego pochodzili, w swoim sercu mieli wyrytą tę najważniejszą wartość: służbę Polsce" - podkreśliła.

Uroczystości zainaugurowała rano polowa msza św. na Placu Apelowym przed Muzeum Katyńskim celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Wzięli w niej udział również duchowni innych religii, jakie wyznawali zamordowani w Katyniu.

Później odbyło się widowisko poetycko-muzyczne "Vinctis non victis - Pokonanym Niezwyciężonym", podczas którego zaprezentowano pieśni i wiersze poświęcone zbrodni katyńskiej oraz fragment notatki szefa NKWD ZSRR dla Józefa Stalina z marca 1940 r., "Dzienników kozielskich" i wypowiedzi papieża Jana Pawła II do Rodzin Katyńskich z 13 kwietnia 1996 r. Artyści wystąpili na tle podświetlanych pasów tkaniny, na których wyświetlano nazwiska ofiar zbrodni katyńskiej.

Muzeum Katyńskie mieści się w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych są tam prezentowane artefakty wydobyte z mogił katyńskich, opowiadana jest historia zbrodni i walki o jej prawdziwe przedstawianie. Placówka znajduje się w liczącym 3,5 ha parku, którego centralnym punktem jest Plac Apelowy. Muzeum zostanie otwarte dla publiczności 3 października.

Na terenie muzealnym jest także, umieszczone w dawnej Działobitni, Epitafium Katyńskie zawierające 15 tablic z nazwiskami ofiar zbrodni, z którego na Plac prowadzą monumentalne schody tzw. propyleje. Z budynku Muzeum do Epitafium prowadzi Aleja Nieobecnych, gdzie znajdują się puste postumenty z nazwami zawodów wykonywanych przez ofiary, stanowiące ich symboliczne upamiętnienie.

Muzeum Katyńskie to gotowa pierwsza z placówek, która znalazła się na Cytadeli obok planowanych Muzeum Niepodległości (X Pawilon w remoncie), Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Instytucje te mają stworzyć w przyszłości jedyną taką w Polsce wyspę muzeów.

Fot. MHP/Magdalena Głowacka

 

2015-09-17