Festiwal filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

W dniach 24-26 września w Gdyni odbędzie się 7. Festiwal Filmów Dokumentalnych NNW poświęcony polskiej historii najnowszej a przede wszystkim Żołnierzom Wyklętym. W tym roku pokazanych zostanie aż 45 filmów dokumentalnych i fabularnych. Partnerem Festiwalu jest Muzeum Historii Polski.


Festiwal jest pierwszym tak dużym wydarzeniem poświęconym temu tematowi. Filmy festiwalowe  pokazują rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944-1989.

W ramach Festiwalu odbędą się liczne debaty oraz spotkania z uczestnikami i świadkami historii. W tym roku rozszerzono ramy festiwalowe, dzięki czemu w programie znalazły się między innymi konkursy na stylizacje modowe, hyde park, w którym będzie można opowiedzieć historie swoich przodków, miasteczko partyzanckie, zajęcia plastyczne, parada Harleyów i spektakl Teatru Karabela GHE Młot – „De profundis”. Ponadto, na wszystkich miłośników historii czekać będzie wystawa prac plastycznych sanitariuszki i żołnierza AK, Lidii Lwow-Eberle,  malarstwo Andrzeja Dziubka czy płonące rzeźby inspirowane wnętrzem UB-eckiej katowni w wykonaniu artysty Marka Zalewskiego. Dla fanów dobrej muzyki organizatorzy przygotowali – koncert Katy Carr, Panien Wyklętych z Kasią Kowalską na czele i  nowe utwory zespołu Contra Mundum.

Podczas Festiwalu jak zawsze odbywać się będą liczne konkursy wśród nich „Konkurs Główny” – gdzie twórcy będą walczyć o nagrodę „Złotego Opornika”. Przeprowadzone będą też dwa nowe konkursy na dokument radiowy i stylizację modową.

Poza filmami konkursowymi na uczestników czeka aż 25 filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce historycznej. Wśród nich zaprezentowany zostanie również dokument przygotowany przez Muzeum Historii Polski „Tragedia Górnośląska 1945″ w reżyserii Aleksandry Fudali i Adama Turuli. Film  opowiada o losach Górnoślązaków, którzy po wojnie w 1945 roku zostali wywiezieni na przymusowe roboty do obozów w Związku Sowieckim.

Ważnym elementem Festiwalu NNW jest także przyznawanie statuetek „Sygnet Niepodległości” dla żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz „Drzwi do Wolności” dla osób, które wspierały oraz pomagały działaczom solidarnościowym.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie „Scena Kultury” i Urząd Miasta Gdyni.

Więcej informacji: www.festiwalnnw.pl

 

2015-09-14