Debata „Bitwa Warszawska – pamięć i znaczenie”

W 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi organizuje dyskusję poświęconą wydarzeniom sprzed prawie 100 lat. Debata odbędzie się 13 sierpnia 2015 roku w ramach cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”. Patronat honorowy nad spotkaniem objęło Muzeum Historii Polski.


Bitwa Warszawska to niezwykle niedoceniane a przecież niezmiernie ważne wydarzenie w historii Polski. Zatrzymanie przez polskie wojska w 1920 r. marszu bolszewików na Zachód – jak twierdzą historycy – zatrzymało (na tamtą chwilę) komunizm, czyli de facto uratowało Europę. Trudno sobie nawet wyobrazić, co mogłoby się wydarzyć, gdyby wojska Tuchaczewskiego zajęły Warszawę i podporządkowały sobie świeżo powstałe państwo polskie. Niestety, jedna z najważniejszych bitew w historii naszego kontynentu, wciąż pozostaje marginalizowana. Warto w tym kontekście przypomnieć słynne zdanie brytyjskiego polityka i dyplomaty Lorda Edgara D'Abernona, który uznał starcie pod Warszawą za osiemnastą jeśli idzie o ważność bitwę w dziejach świata, dodając zarazem, że rzadko która batalia jest tak niedoceniana. Badacze tego okresu zgodnie zaznaczają, że polska stolica była tylko etapem w drodze bolszewików do Berlina a następnie Paryża i Londynu. W zasadzie możemy być pewni, że gdyby Warszawa wtedy padła, wrota Niemiec stałyby przed bolszewikami otworem. Można sądzić, że państwa byłej Ententy, które tak lekceważąco traktowały znaczenie Bitwy Warszawskiej, zapewne by się obudziły. Mogłoby być jednak już za późno. Niestety wiedza ta wciąż w ogromnej mierze pozostaje hermetycznym depozytem historyków. Poza nimi mało kto o tym wie. Organizowana debata ma na celu choćby w małym stopniu przyczynić się do zmiany tego obrazu rzeczy.


Początek spotkania:
– 13 sierpnia (czwartek) 2015 r., godz. 18:00, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13
Dyskusja na temat: „Bitwa Warszawska – pamięć i znaczenie”


Zaproszeni goście: prof. Grzegorz Nowik (Instytut Studiów Politycznych PAN, zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), dr Łukasz Jasina (Muzeum Historii Polski, szef działu wschodniego „Kultury Liberalnej”), Marcin Celiński (publicysta, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Liberté!") – prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi).


Patronat honorowy:
Muzeum Historii Polski

Patronat medialny:
Telewizja TOYA, TV Republika, Radio Łódź, Liberté!, Kultura Liberalna, dzieje.pl, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska.

2015-08-06