Obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie

Po raz kolejny Muzeum Historii Polski objęło patronat honorowy nad obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie. W dniach 14-15 sierpnia 2015 r. odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy przygotowali widowiska, rekonstrukcje, imprezy plenerowe, gry terenowe i inne atrakcje.


W dniu 14 sierpnia odbędzie się uroczysty capstrzyk i Apel Poległych, upamiętniający żołnierzy, poległych na polach Ossowa. 15 sierpnia rozpoczynają się uroczystości związane z rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Będą to m.in. przemarsz do kaplicy na polach Ossowskich i msza św. w intencji Ojczyzny.

Na pobliskich błoniach rozpocznie się widowisko rekonstrukcyjne nawiązujące do wydarzeń, które rozegrały się w Ossowie 95 lat temu. Inscenizacji z udziałem ponad 150 rekonstruktorów będzie towarzyszyć narracja historyczna. Będzie można także obejrzeć punkt werbunkowy, prezentację broni i historyczną wystawę Poczty Polskiej.

Po rekonstrukcji na polach ossowskich rozpoczną się Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich, a także impreza plenerowa z atrakcjami dla dzieci i występami artystycznymi. Gwiazdą wieczoru podczas pikniku będzie piosenkarz Mrozu, a na zakończenie będzie można obejrzeć pokaz sztucznych ogni.

Organizatorami obchodów 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie są: Starosta Wołomiński, Burmistrzowie Kobyłki, Zielonki i Wołomina oraz ks. Dziekan Jan Andrzejewski.

Patronami honorowymi wydarzenia są: Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej oraz Muzeum Historii Polski. Z okazji Święta Wojska Polskiego, w imieniu Ministra Obrony Narodowej uroczystościom patronuje Sekretarz Stanu w MON Czesław Mroczek.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal dzieje.pl.

Więcej o uroczystościach i imprezach okolicznościowych na plakacie i na stronie Organizatora www.bitwawarszawska.pl.

 

W tle zdjęcie z rekonstrukcji historycznej w Ossowie, archiwum Starostwa Powiatowego w Wołominie, wszelkie prawa zastrzeżone.

2015-08-05