Londyn ‒ stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990
Ekspozycję „Londyn ‒ stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990” można było obejrzeć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie od 25 września do 30 listopada 2014 r. Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Wystawa przedstawiała emigrację polityczną w Londynie w XX wieku. Przedstawiała najważniejsze instytucje, ludzi, losy i dokonania Polaków nad Tamizą. Pokazywała, jak Polacy – improwizując – adaptowali się do nowych warunków życia na Wyspach, tworząc nową przestrzeń Polski, jednocześnie bez ustanku marząc o wolnym i niepodległym państwie polskim, do którego tęsknili i o które zabiegali. Fenomen „polskiego Londynu”, świata równoległego i alternatywnego wobec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, to opowieść o powikłanych losach i konieczności podejmowania trudnych decyzji życiowych. Zwiedzający wystawę „Londyn – stolica Polski” mieli wrażenie, że przechadzają się po „alternatywnej” stolicy Polski. Symboliczna rekonstrukcja polskich instytucji politycznych, kulturalnych i artystycznych pozwoliła niemalże dotknąć i poznać zapomniane dziedzictwo polskiego uchodźstwa. Wystawa nie miała narracji ciągłej, złożona była z przestrzeni-miejsc, w których można było poznać życie codzienne, pracę, rozrywki i bolączki Polaków na obczyźnie.
Uzupełnieniem ekspozycji były wydarzenia towarzyszące: konferencje i debaty, lekcje muzealne i gry edukacyjne oraz zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży.