Logotyp

Logotyp Muzeum Historii Polski składa się z trzech liter, a zarazem symboli, które są ważne dla historii Polski. Są to: KORONA, SKRZYDŁA, FLAGA.

 

Korona nawiązuje do Piastów i Jagiellonów, najważniejszych polskich dynastii, i symbolizuje najdawniejsze dzieje naszego państwa. Chwała i zwycięstwa zawsze przeplatają się z momentami, w których poddani polskich władców łączyli się w obronie własnych obyczajów, tradycji i własnej wolności. Jednocześnie jest to korona widziana oczami najmłodszych, których zachęcamy do uznania tej tradycji za własną i do odwiedzenia naszego muzeum.

 

Skrzydła odwołują się do pędzącej husarii, unikalnej ciężkiej jazdy, która stanowi symbol potęgi I Rzeczypospolitej, trwającego przez ponad cztery wieki państwa polsko-litewskiego. Atrybut husarzy to jednocześnie romantyczny symbol, opiewany w literaturze pisanej „ku pokrzepieniu serc” i kształtującej gorące uczucia patriotyczne. Wskazuje on na trwały element naszych narodowych dziejów: gotowość do konsekwentnej walki o wolność „naszą i waszą”.

 

Flaga biało-czerwona stanowi kwintesencję naszej państwowości. Odwoływali się do niej powstańcy, legioniści, żołnierze Rzeczypospolitej. Była inspiracją dla ludzi kultury, naukowców, nauczycieli oraz dla milionów obywateli, którzy budowali siłę państwa, kultywowali tradycje narodowe i angażowali się społecznie. Dla MHP to symbol odpowiedzialności za wspólne dobro i znak łączności ze wszystkimi polskimi pokoleniami. To także symbol naszych dziejów najnowszych i nawiązanie do legendarnego symbolu NSZZ „Solidarność”.

 

Autorem logotypu Muzeum Historii Polski jest Piotr Młodożeniec, w 2022 roku znak został odświeżony przez grafika Artura Busza.

 

Logotyp Muzeum Historii Polski

DO POBRANIA WERSJA PL

DO POBRANIA WERSJA EN

 

Księga znaku DO POBRANIA

Brandbook DO POBRANIA