Szkoły ponadpodstawowe
Lekcje i warsztaty odbywają się w tymczasowej siedzibie Muzeum Historii Polski, ul. Mokotowska 33/35.
Zajęcia trwają od 60 do 90 minut.
Aby zarezerwować termin lekcji prosimy o kontakt telefoniczny: 22 211 90 49, 22 211 90 47 lub 22 211 90 08.
Po rezerwacji telefonicznej, prosimy o przesłanie w ciągu 3 dni formularza zgłoszeniowego, będącego potwierdzeniem rezerwacji.
- Lekcje odbywają się o godzinie 10.00 i 12:30.
- Jednocześnie możemy poprowadzić tylko jedną lekcję (maks. 30 osób).
- Lekcje ze spacerem odbywają się tylko w środy, w okresie od 1 kwietnia do 15 listopada.
LEKCJE MUZEALNE
- Regalia polskie - wykład z prezentacją poświęcony historii i znaczeniu insygniów oraz opowieść o ceremoniale koronacyjnym. Lekcja trwa 60 minut.
- Na ziemiańskim dworze – wykład z prezentacją. W trakcie zajęć poruszane są następujące tematy: dwór polski na tle kontekstu historycznego oraz tradycja i obyczajowość dworu szlacheckiego. Wykład trwa 90 minut.
- Powstanie styczniowe – cykl spotkań opartych na analizie materiału źródłowego. Do wyboru następujące moduły:
• Aleksander Wielopolski i jego reformy
• Branka i przyczyny wybuchu powstania styczniowego
• Biali i czerwoni
• Duchowni w powstaniu styczniowym
• Rola kobiet w powstaniu styczniowym
• Przed powstaniem styczniowym
• Powstanie styczniowe na ziemiach zabranych
• Powstanie styczniowe w Królestwie Polskim
• Tajemne Państwo
• Kult powstania styczniowego
Zajęcia dotyczące jednego modułu trwają 60 minut. - Przystanek Niepodległość – lekcja okolicznościowa z okazji Święta Niepodległości
Lekcja połączona z prezentacją filmu zrealizowanego dla MHP przez Zofię Kunert p.t. „Przystanek Niepodległość” poprzedzona wykładem o najważniejszych wydarzeniach polskiej drogi do niepodległości. Każda z trzech części filmu dotyczy różnych aspektów powstania niepodległego państwa: sytuacji międzynarodowej, pierwszych aktów prawnych, budowy granic II Rzeczypospolitej. Uczniowie w trakcie filmu uzupełniają kartę pracy.
Lekcja trwa 60 minut. - Świętujemy niepodległość! O historii Święta Niepodległości - na warsztatach uczniowie, na podstawie wiadomości i dokumentów z epoki, odtworzą historię święta niepodległości. Dowiedzą się, kto i kiedy przyczynił się do wpisania daty 11 listopada do kalendarza świąt narodowych. Warsztaty trwają 90 minut.
- Bohaterowie niepodległości - na warsztatach uczniowie szukają odpowiedzi na pytanie: komu zawdzięczamy niepodległość - politykom, żołnierzom, dyplomatom, działaczom społecznym czy może anonimowym obywatelom? Warsztaty trwają 90 minut.
- Wygrany mecz - kiedy powstały kluby sportowe? Jakie dyscypliny sportowe były popularne u progu wolnej Polski? Jaka była rola organizacji sportowych w procesie odzyskiwania niepodległości? - to niektóre z pytań, na które uczniowie znajdą odpowiedzi w czasie spotkania. Warsztaty z wykorzystaniem materiałów źródłowych trwają 60 minut.
- Czy potrzeba było cudu? – wykład z prezentacją na temat bitwy warszawskiej 1920 r. Wykład trwa 60 minut.
- Bolszewik – „niedźwiedź, czy małpa”? – lekcja o propagandzie z okresu wojny polsko–bolszewickiej (ćwiczenia na źródłach tekstowych i ikonograficznych).
Lekcja trwa 60 minut. - Babel przeciw Broniewskiemu - wojna polsko–bolszewicka w literaturze (lekcja łącząca wiedzę z zakresu historii i języka polskiego).
Lekcja trwa 60 minut. - Struktura państwa polskiego w czasie II wojny światowej – w czasie zajęć uczniowie poznają struktury najwyższych władz państwowych II RP i Polskiego Państwa Podziemnego oraz złożoność funkcjonowania państwa polskiego w okresie II wojny światowej. Kształtują także umiejętności systematyzowania poszczególnych urzędów wg zasady trójpodziału władz.
Lekcja trwa 60 minut. - Zbrodnia katyńska - lekcja oparta na prezentacji multimedialnej. W trakcie zajęć omawiamy sytuację Polski i Polaków po 17 września 1939 r., stosunki polsko – sowieckie w czasie II wojny światowej, sporo miejsca poświęcamy sprawie kłamstwa katyńskiego.
Rozmawiamy też o powojennych losach rodzin zamordowanych oficerów i pokazujemy stosunek społeczeństwa polskiego do kłamstwa katyńskiego. Lekcja trwa 60 minut. - Armia Andersa – lekcja z wykorzystaniem mini wystawy na rollupach i aktywności. W czasie spotkania uczniowie poznają losy Polaków pod okupacją sowiecką, szlak bojowy armii pod dowództwem gen. W. Andersa, losy powojenne oraz dziedzictwo II Korpusu Polskiego. Spotkanie trwa 90 minut.
- Jan Karski – próba odtworzenia biografii - podczas lekcji uczniowie, korzystając ze źródeł historycznych, zapoznają się z kolejnymi etapami życia Jana Karskiego. Zajęcia pozwolą uczniom na kształcenie umiejętności tworzenia biogramu i odnoszeniu losów jednostki do kontekstu historii Polski oraz historii powszechnej.
Lekcja trwa 90 minut. - Nie tylko Karski - podczas spotkania uczniowie, na podstawie tekstów źródłowych, dowiadują się o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków. Zapoznają się z rolą i metodami działania Żegoty oraz poznają sylwetki Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Lekcja trwa 90 minut. - Co się robi na Mętowie – analiza tekstu źródłowego związanego z sytuacją ludności żydowskiej w Polsce. W trakcie lekcji uczniowie kształtują umiejętność zadawania pytań badawczych, odnajdywania i interpretacji informacji, a także wyciągania wniosków i formułowania sądów historycznych. Lekcja trwa 45 minut.
- Postawy Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej - podczas lekcji uczniowie zapoznają się z postawami ludności polskiej wobec ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej. Zajęcia pozwolą uczniom na poznanie dokumentów władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa regulujących sytuację Żydów. Lekcja trwa 90 minut.
- Ostatnie wakacje. Na warsztatach, na podstawie źródeł historycznych, uczniowie dowiedzą się jak bardzo zmienił się świat ich rówieśników po wybuchu wojny i przed jakimi wyzwaniami musieli stanąć zarówno dorośli jak i młodzież, która nagle musiała szybko dorosnąć. Zajęcia trwają ok. 90 minut.
SPACERY:
- Łazienki Królewskie - podczas spaceru po Łazienkach Królewskich uczestnicy zobaczą najważniejsze obiekty letniej rezydencji Stanisława Augusta Poniatowskiego, dowiedzą się zarówno o działalności kulturalnej króla jak i poznają ciekawe szczegóły z codziennego życia monarchy.
- Śladami insurekcji kościuszkowskiej - trasa spaceru wiedzie po Starym Mieście przez miejsca związane burzliwymi wydarzeniami z 1794 roku w Warszawie.
- Noc listopadowa - spacer po Łazienkach Królewskich, podczas którego uczestnicy odwiedzą miejsca związane z wydarzeniami z 29 listopada 1830 roku.
- Śladami 11 listopada - spacer po Śródmieściu przez miejsca, które były świadkami wydarzeń w listopadzie 1918 r.
- Kobiety niepodległej - spacer po Śródmieściu Warszawy śladami kobiet, które odcisnęły swój ślad w życiu politycznym, społecznym czy kulturalnym odrodzonej Polski.
- Warszawski wrzesień - Spacer, którego trasa wiedzie po ulicach Śródmieścia poświęcony jest losom mieszkańców Warszawy we wrześniu 1939 roku. Uczestnicy spaceru będą mieli szansę obejrzeć archiwalne zdjęcia i posłuchać wspomnień świadków tamtych wydarzeń.
- Spacer śladami Grzegorza Przemyka - spacer po miejscach związanych z Grzegorzem Przemykiem.
- Warszawa Baczyńskiego - spacer, którego trasa wiedzie po Śródmieściu i Powiślu jest związany z dzieciństwem poety, jego dorastaniem i wielką miłością - żoną Barbarą. Na spacerze uczestnicy zobaczą także współczesne ślady pamięci o artyście w przestrzeni jego rodzinnego miasta i dowiedzą się jak przedstawiał je w swojej twórczości.
Spacery trwają od 90 do 120 minut.
Koszt spaceru 150 zł.
Rezerwacje: tel. (22) 211 90 49, e-mail: oferta.edu@muzhp.pl