Spacer „Vivat wszystkie stany!”

Przewodnicy.warszawa.pl, Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK i Muzeum Historii Polski zapraszają na inscenizowany spacer historyczny z bohaterami jednego z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii – uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spacer „Vivat wszystkie stany!” odbędzie się 3 maja 2015 z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji.


Przewodnicy opowiedzą o genezie powstania Ustawy Rządowej oraz jej autorach, o miejscach, w których Konstytucja powstawała, o atmosferze dni kwietniowych i majowych 1791 r. oraz o tym, jak przebiegało posiedzenie, podczas którego uchwalono Konstytucję.

Przewodnicy warszawscy poprowadzą przez miejsca związane z tym wielkim wydarzeniem. Prowadzący w strojach z epoki wcielą się w postacie m.in. Hugo Kołłątaja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego.

Przed Archikatedrą św. Jana zostanie zaprezentowana reprodukcja obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Spacer zakończy się na Rynku Starego Miasta.


Konstytucja 3 Maja 1791 roku, obraz Jana Matejki, 1891


Spacer rusza 3 maja o godz. 14:30 sprzed pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu 5 (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), wstęp wolny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Muzeum Historii Polski.

Fot. Anna Szubert, domena publiczna (wikipedia.org).

 

2015-04-27
Podobne materiały, które mogą Cię zainteresować: