Trzy wyróżnienia dla Muzeum Historii Polski w konkursie SYBILLA 2014
24 kwietnia 2015 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi przyznano nagrody i wyróżnienia w XXXV edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2014. Muzeum Historii Polski otrzymało trzy wyróżnienia: za wystawę plenerową w Krzyżowej, za projekt o Janie Karskim oraz za album ma temat powstania styczniowego.

Konkurs „SYBILLA” uważany jest za najważniejszy plebiscytów środowiska muzealników polskich honorujących najciekawsze projekty ze wszystkich dziedzin działalności muzealnej. Przyznane w konkursie nagrody i wyróżnienia są wyrazem najwyższego uznania dla pracy i dokonań muzealników w danym roku.
W tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu Muzeum otrzymało następujące wyróżnienia:
- w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne” za wystawę plenerową „Odwaga i pojednanie” w Krzyżowej. Wystawa powstała z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się 12 listopada 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej. Ekspozycja prezentuje dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r.

- w kategorii „Edukacja” za projekt „Jan Karski. Niedokończona misja”. Czteroletni program „Jan Karski. Niedokończona misja” realizowany był przez Muzeum Historii Polski od 2010 r. Jego celem było zachowanie pamięci oraz propagowanie wiedzy o Janie Karskim. W ramach programu organizowane były m.in. liczne konferencje, spotkania i warsztaty, wystawy w Polsce i na świecie. Zwieńczeniem projektu było ustanowienie roku 2014 – Rokiem Jana Karskiego.

- w kategorii „Publikacje” za album „Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z kolekcji Krzysztofa Kura”. Publikacja jest eleganckim wydawnictwem okolicznościowym wieńczącym obchody 150. rocznicy powstania styczniowego. Album zawiera ponad 400 XIX-wiecznych grafik, podzielonych tematycznie. Każda z grafik opatrzona jest szczegółową informacją o prezentowanym wydarzeniu, miejscu oraz o samej grafice. Dodatkową wartością merytoryczną albumu jest szczegółowe opracowanie, przydatne dla badaczy tematu i hobbystów: biogramy autorów ilustracji, pełna bibliografia oraz indeks ilustracji w czasopismach.

Największym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu jest Muzeum Narodowe w Warszawie, które otrzymało „Grand Prix” SYBILLA 2014 za Galerię Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego.
Wśród wyróżnionych jest również Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, które zostało docenione również przez Jury w plebiscycie MHP: Wydarzenie Historyczne Roku 2014.
Fot. MHP/ Magdalena Głowacka