Akcja „Żonkile” rozkwita już po raz trzeci!

19 kwietnia w 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Na ulicach Warszawy około 850 wolontariuszy będzie rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach z 1943 roku. Muzeum Historii Polski jest partnerem akcji.


 

Akcja „Żonkile” to projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane. Akcją „Żonkile” chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów i jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Do akcji „Żonkile” włączyło się w tym roku wiele organizacji społecznych, samorządów, uczelni i szkół w całej Polsce. Minister Edukacji Narodowej objął w tym roku Patronat Honorowy nad akcją. Do akcji przyłączyło się około 830 szkół z całej Polski.

Ambasadorami akcji w tym roku zostali: Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Monika Olejnik, Michał Piróg i Redbad Kljnstra.

Więcej informacji: LINK

2015-04-16