Muzeum Historii Polski zainaugurowało wystawę „Smoleńskie Portrety”

Zdjęcia i biogramy 96 osób, które 10 kwietnia 2010 r. zginęły w katastrofie samolotu Tu-154M, znalazły się na wystawie Muzeum Historii Polski pt. „Smoleńskie Portrety”, otwartej w sobotę (11 kwietnia 2015 r.) na placu Piłsudskiego w Warszawie.


Od lewej: Jolanta Przewoźnik, żona zmarłego sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, Tomasz Komornicki, syn zmarłego gen. Stanisława Komornickiego, dziennikarz Marek Zając - prowadzący uroczystość otwarcia wystawy

 

W uroczystości otwarcia wystawy wzięło udział m.in. kilkaset członów rodzin ofiar katastrofy, małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, minister kultury Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu MON Maciej Jankowski, kardynał Kazimierz Nycz oraz szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

 

 

"Minęło już pięć lat od katastrofy, ale wciąż trudno nam o tym mówić, ponieważ nie do końca obeschły łzy, nadal mamy wiele wątpliwości dotyczących tej tragedii; ponieważ jesteśmy nadal podzieleni. Niezależnie od tego jednak, w czym się różnimy, w jednym jesteśmy razem - chcemy w sposób godny uczcić bliskich, przyjaciół, tych wybitnych ludzi, którzy w tragiczny sposób przedwcześnie odeszli. My, którzy zostaliśmy, mamy obowiązek pamiętać” – mówił podczas uroczystości dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

 

Od lewej: małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, minister kultury Małgorzata Omilanowska, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

 

Jolanta Przewoźnik, żona zmarłego sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika powiedziała m.in. "jako rodziny prosimy, byście wchodząc do tego kręgu przez chwilę poświęcili uwagę tym czarno-białym obrazom. Rodziny niezależnie od siebie wybrały zdjęcia naszych bliskich pogodnych i zadumanych. Myślę, że w tym kręgu każdy odczyta inne przesłanie, które będzie budować pamięć".

 Wystawa „Smoleńskie Portrety” upamiętniająca 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej została przygotowana przez Muzeum Historii Polski z inspiracji grona Rodzin Ofiar. Ekspozycja przedstawia sylwetki wszystkich osób, które tragicznie zginęły uczestnicząc w delegacji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do Katynia 10 kwietnia 2010 r. Projekt wystawy powstał w pracowni Mirosława Nizio.

 


Ekspozycja ma formę okręgu, tworzącego enklawę wyciszenia i refleksji w obliczu tragedii, która dotknęła wszystkich na równi. Kształt przestrzeni – okrąg, symbolicznie związany jest z jednością i wspólnotą. Wewnątrz okręgu prezentowane są zdjęcia wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie oraz ich krótkie biogramy.

 Wystawa jest częścią projektu internetowego, prowadzonego od trzech lat przez Muzeum Historii Polski w ramach strony www.smolensk.muzhp.pl.

Wystawa prezentowana będzie w Warszawie do 29 kwietnia br. na placu Piłsudskiego, w miejscu szczególnie znaczącym dla polskiej pamięci historycznej. W pobliżu znajdują się tak ważne miejsca pamięci narodowej jak Grób Nieznanego Żołnierza czy krzyż upamiętniający mszę papieską z 1979 r. Na placu Piłsudskiego odbyło się żałobne nabożeństwo za Ofiary katastrofy smoleńskiej 17 kwietnia 2010 r.

Wystawa „Smoleńskie Portrety” jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partner: Urząd Miasta st. Warszawy.

Patroni medialni: Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl.

2015-04-11