SPRAWIEDLIWI 2015

6 marca w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych ogłoszone zostaną nazwiska osób wyróżnionych tym tytułem. Wydarzenie organizowane jest przez Dom Spotkań z Historią przy współpracy m.in. Muzeum Historii Polski. Gala „Sprawiedliwi 2015” odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


 

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ustanowiony został przez Parlament Europejski w maju 2012 roku z inicjatywy działającego we Włoszech Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO). Data – 6 marca – nie jest przypadkowa, tego dnia zmarł Mosze Bejski (urodzony w Działoszycach, niedaleko Krakowa) – inicjator Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórca definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Pojęcie Sprawiedliwego, które użyte zostało po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, dziś ma charakter uniwersalny. Tytuł ten służyć ma upamiętnieniu nie tylko uznanych przez Yad Vashem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ale wszystkich, którzy w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka, pomagać ofiarom czy występować w obronie prawdy.

Miejscem upamiętnienia Sprawiedliwych w Warszawie jest otwarty 5 czerwca 2014 Ogród Sprawiedliwych przy muranowskim skwerze im. Generała Jana Jura-Gorzechowskiego. Na skwerze co roku sadzone są drzewa, poświęcone pamięci Sprawiedliwych. Obok drzew wmurowywane są pamiątkowe kamienie z imieniem i nazwiskiem, latami życia oraz krótką inskrypcją uzasadniającą wybór. Dzisiaj w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie drzewa pamięci wraz z granitowymi obeliskami posiadają: Jan Karski, Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, Anna Politkowska, Magdalena Grodzka-Gużkowska oraz Antonia Locetelli.

Galę 6 marca poprowadzi Jerzy Kisielewski. Sylwetki Sprawiedliwych 2015 przybliży aktorka Maja Komorowska, członkini Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych. Wydarzenie uświetni koncert włoskiego duetu Laura Bortolotto (skrzypce) i Matteo Andri (fortepian), który wykona utwory m.in. Schuberta, Ravela i Beethovena. Odsłonięcie pamiątkowych obelisków w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odbędzie się 27 kwietnia 2015.

Więcej informacji na www.sprawiedliwi.dsh.waw.pl.

Wstęp na Galę „Sprawiedliwi 2015” jest wolny po uprzedniej rezerwacji: e-mail recepcja@dsh.waw.pl lub telefonicznie 22 255 05 00.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Historii Polski, Włoski Instytut Kultury w Warszawie, Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO).

Patroni medialni: Gazeta Stołeczna, Gazeta.pl Warszawa, TOK FM, dzieje.pl.

2015-03-03