Nowojorska dyskusja o ludobójstwie
„Dlaczego nie udało się zapobiec ludobójstwu i jak do niego nie dopuścić?” – to tytuł międzynarodowej konferencji, która odbyła się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Przedstawiciele z różnych krajów dyskutowali o Holocauście i współczesnych zbrodniach przeciwko ludzkości. W polskiej delegacji obecny był dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele USA, Izraela, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Ruandy. Polskę oprócz dyrektora MHP reprezentował dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Piotr Cywiński oraz ambasador RP przy ONZ Bogusław Winid.
Robert Kostro w swoim wystąpieniu podkreślił, że „Polska czuje szczególny obowiązek mówienia o ludobójstwie. To w Polsce hitlerowskie Niemcy rozpoczęły najokrutniejszą w historii ludzkości wojnę. Blisko 6 milionów Polaków było ofiarami ludobójstwa. Ponad połowę z tej liczby stanowili polscy żydzi. To na ziemiach polskich obozy śmierci zostały zbudowane przez władze okupacyjne i to tu miliony Żydów i Romów zostało przetransportowanych z całej Europy.”
W imieniu Sekretarza Generalnego wystąpił jego zastępca, Jan Eliasson, a Specjalny Doradca Sekretarza Generalnego ds. ludobójstwa Adama Dieng, podkreślił, że zarówno państwa, jak i społeczność międzynarodowa dysponują wiedzą i instrumentami niezbędnymi do zapobiegania ludobójstwom.
Konferencja zorganizowana została przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w ramach wydarzeń „Pamięci o Holocauście” oraz obchodów 70. rocznicy wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau.
Debacie towarzyszyło otwarcie wystawy „Sztuka Zakazana” prezentującej historię dwudziestu dzieł wykonanych przez więźniów w hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Wystawa zawiera unikatowe fotografie oraz bogaty komentarz historyczny. Ekspozycja zbudowana jest wokół dwóch tematów. Pierwszy kładzie nacisk na realia życia w obozie, przedstawia m.in. funkcjonowanie obozu i portrety więźniów. Drugi temat dotyczy twórczości więźniów obozu. Zaprezentowane sa albumy zawierające bajki więźniów napisane dla swoich dzieci.