Szlak Wolności i Solidarności w Warszawie

5 grudnia w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się inauguracja strony internetowej projektu „Szlak Solidarności” realizowanego przez grono historyków związanych ze Stowarzyszeniem „Archiwum Solidarności” w Warszawie.


 
Manifestacja przeciwko stanowi wojennemu na pl. Zamkowym. 3 maja 1982 r, autor NN, udostępnił Marcin Frybes
 

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Muzeum w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Multimedialna platforma internetowa jest częścią szerszego projektu „Szlak Solidarności” powstałego w 2006 roku. Szlak jest nie tylko ofertą turystyczną, ale również atrakcyjnym i nowoczesnym narzędziem informacyjno-edukacyjnym dla  placówek oświatowych. Jest pierwszym, pilotażowym elementem składającym się na projekt Szlaków Solidarności w dużych polskich miastach: Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Lublin, Szczecin oraz Ogólnopolskiego Szlaku Śladami Solidarności.

Formy jego prezentacji, zarówno „klasyczna” (mapka z zaznaczonymi „etapami” Szlaku”)   jak  „nowoczesna”, wykorzystująca techniki komunikacji interaktywnej (w formie aplikacji multimedialnej na smartphone czy na tablet) mają zwiększyć atrakcyjność projektu dla młodych pokoleń. W przyszłości powstanie anglo- i francuskojęzyczna wersja dla turystów zagranicznych.


Szlak przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie siedzib organizacji i instytucji będących partnerami Szlaku, którymi są: 
- Dom Spotkań z Historią na ul. Karowej 20
- Fundacja B.Geremka na ul. Wilczej 7A
- Media Kontakt na ul. Wilczej 12 C
- Centrum Edukacyjne IPN na ul. Marszałkowskiej 21/25
- Stowarzyszenie Wolnego Słowa na ul. Marszałkowskiej 7
- Ośrodek KARTA na ul. Narbutta 29

Zwiedzający będą tam mogli uzyskać dodatkowe informacje oraz otrzymać publikacje związane tematycznie z ideą Szlaku. 

Początek i koniec Szlaku usytuowany jest w budynku tymczasowej siedziby Muzeum Historii Polski przy ul. Senatorskiej 35.

Strona Szlaku – w obecnej formie – powstała dzięki dotacji Muzeum Historii Polski przyznanej Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Przyszłość Mediów, w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”.

Uroczysta inauguracja strony internetowej odbędzie się w piątek 5 grudnia w godz. 13.00 – 15.00 w tymczasowej siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie.

2014-12-04