Miss Polonia w Wielkiej Brytanii wybrana na nowo

Barbara Ziemiańska zdobyła tytuł Miss Polonia w Wielkiej Brytanii Anno Domini 2014 w wyniku wyborów-zabawy zorganizowanych przy wystawie „Londyn – stolica Polski”. Muzeum Historii Polski nawiązało w ten sposób do wyborów z 1955 roku przygotowanych przez „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”. Oglądający wystawy głosowali inaczej niż emigranci sprzed niemal sześćdziesięciu lat.


Zwiedzający wystawę „Londyn – stolica Polski” mogli obejrzeć fotografie kandydatek i wypełnić takie same kupony, jak czytelnicy „Dziennika Polskiego”. Okazało się, że preferencje zwiedzających bardzo różnią się od gustów czytelników emigracyjnego dziennika. Dzięki głosom uczestników koronę najpiękniejszej w 2014 roku zdobyła Barbara Ziemiańska. Pierwszą wice Miss Polonia polskiego Londynu z roku 2014 została Jadwiga Kolendo, a tytuł drugiej wice miss przypadł Kindze Kalińskiej.

 

Barbara Ziemiańska – Miss Polonia polskiego Londynu z roku 2014


 

Jadwiga Kolendo – pierwsza wice Miss Polonia polskiego Londynu z roku 2014
 

Kinga Kalińska – druga wice Miss Polonia polskiego Londynu z roku 2014

Podczas głosowania w 1955 roku wyniki wyglądały inaczej. Komisja, w której skład wchodzili m.in. Loda Halama, Włada Majewska czy Marian Hemar, a przewodniczył jej Jan Kiepura, zadecydowała, że tytuł Miss Polonii przypadł Oleńce Guzarównie. Drugie i trzecie miejsce przypadło kolejno: Danucie Szwarc i Teresie Ryll.

 

 Oleńka Guzarówna – Miss Polonia polskiego Londynu z roku 1955
 

Danuta Szwarc – pierwsza wice Miss Polonia polskiego Londynu z roku 1955
 

Teresa Ryll – druga wice Miss Polonia polskiego Londynu z roku 1955

Zapraszamy również do obejrzenia filmu „Rzeczpospolita niezłomnych", przygotowanego przez Muzeum Historii Polski, o emigracyjnym polskim rządzie oraz zakupu katalogu wystawy „Londyn – stolica Polski”, w którym znajdują się m.in. materiały dotyczące losów Polaków w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej – ich życia politycznego, społecznego i kulturalnego.

„Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990” była wystawą czasową, którą można było oglądać od 26 września do 30 listopada 2014 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja była pierwszą wystawą, która w kompleksowy sposób przybliżała historię emigracji londyńskiej oraz Rządu RP w Londynie w okresie od 1940 do 1990 roku. W czasie trwania wystawy obywały się wydarzenia: liczne lekcje muzealne dla ponadpodstawowych szkół na temat dziejów emigracji londyńskiej i jej dziedzictwa, gra edukacyjna dotycząca historii Armii Polskiej na Wschodzie i 2 Korpusu Polskiego oraz debaty i spotkania, w tym m.in. konferencja o znanym Kurier z Londynu Albinie Tybulewiczu czy promocja książki o wspomnieniach Ireny Komorowskiej.

Ekspozycja objęta została honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

2014-12-03