Spotkanie wokół książki „Silva rerum”

Publikacja Mieczysława Grydzewskiego „Silva rerum” będzie głównym tematem spotkania, które odbędzie się 25 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Promocję książki organizuje Muzeum Historii Polski wspólnie z Wydawnictwem Iskry.


 

W spotkaniu wezmą udział autorzy wyboru tekstów i opracowania prof. Mirosław A. Supruniuk i Jerzy B. Wójcik, a moderatorem będzie  prof. Andrzej Z. Makowiecki.

„Silva rerum” to nowy wybór tekstów Mieczysława Grydzewskiego, założyciela i redaktora pism literackich dwudziestolecia międzywojennego: „Skamander” i „Wiadomości Literackie” – to ostatnie pod zmienianą nazwą („Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie” oraz „Wiadomości”) prowadził nieprzerwanie na emigracji w Paryżu (od 1939) i Londynie (od 1940) przez lat czterdzieści. Zebrane tu felietony, które powstały w latach 1948–1969 pisał dla „Wiadomości” pod tytułem „Silva rerum”. Rubryka stała się szybko jednym z najciekawszych stałych elementów tygodnika, od którego zaczynało się lekturę.

Mieczysław Grydzewski jest również jednym z bohaterów wystawy czasowej „Londyn – stolica Polski” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski. W specjalnie zrekonstruowanej przestrzeni redakcji kultowych „Wiadomości” prowadzonych przez legendarnego redaktora Grydzewskiego można zapoznać się z fenomenem wydawniczym i publicystycznym „polskiego Londynu”.

Po spotkaniu promocyjnym będzie możliwość zwiedzenia wystawy „Londyn – stolica Polski”.

Spotkanie odbędzie się 25 listopada br. (wtorek) o godz. 17.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, ul. Dobra 56/66, sala nr 256, II piętro.

Wstęp wolny.

2014-11-18