Święto Niepodległości z Muzeum Historii Polski
Blisko 2 tys. osób wzięło udział w przygotowanym przez Muzeum Historii Polski IX Przystanku Niepodległość. Wśród atrakcji znalazły się spektakl przybliżający repertuar warszawskich scen teatralnych w latach 1918, 1928, 1938 i 1948, spacer śladami międzywojennego teatru, a także przedstawienia o bohaterskim misiu i warsztaty dla najmłodszych.
IX edycja Przystanku pt. „My to zagramy” nawiązywała do zbliżającego się 250-lecia Teatru Narodowego. Główną atrakcją był prezentowany w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie spektakl przybliżający repertuar warszawskich teatrów w latach 1918, 1928, 1938 i 1948. Przedstawienie zrealizowane przez absolwentów szkół teatralnych z Warszawy i Wrocławia, prezentowane było czterokrotnie. Po każdym spektaklu odbywało się kuratorskie oprowadzanie po prezentowanej w BUW wystawie „Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990”.
W tych samych godzinach co przedstawienia dla dorosłych prezentowano przedstawienia dla najmłodszych, na podstawie książki „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej. Główny bohater, pluszowy miś, rzucony w wir historii, jest świadkiem wielu wydarzeń w okresie 1910-1918. Po spektaklu zorganizowano cieszące się dużym zainteresowaniem dzieci warsztaty plastyczne związane z tematyką przedstawienia.
Inną atrakcją przygotowaną dla gości Muzeum Historii Polski były spacery z przewodnikiem, poświęcone historii warszawskich teatrów działających w okresie międzywojennym. Ich uczestnicy zapoznali się z ciekawymi miejscami na teatralnej mapie miasta oraz najważniejszymi postaciami tego czasu. Spacer przygotował dr Patryk Kencki z warszawskiej Akademii Teatralnej.
IX Przystankowi Niepodległość towarzyszyła okolicznościowa jednodniówka „Jesteśmy”, w której zamieszczono trasę teatralnego spaceru po Warszawie, ciekawostki historyczne związane z prezentowanymi miejscami oraz fotografie przybliżające teatr okresu międzywojennego.
„Czasami mówi się, że Polacy nie potrafią świętować radosnych świąt. 11 listopada, rocznica odzyskania niepodległości po 123 latach, jest świetnym zaprzeczeniem tej tezy. Myślę, że świętując tę radosną rocznicę warto nie ograniczać się do oficjalnych ceremonii, pobudzać ludzi do refleksji, nawiązując też do współczesnej wrażliwości. Taka jest też idea naszego Przystanku Niepodległość” – mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro w trakcie wydarzenia.
Podobnie jak w latach ubiegłych Muzeum Historii Polski wzięło udział również w Marszu „Razem dla Niepodległej”, który przeszedł ulicami Warszawy. W marszu uczestniczył m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Organizator Przystanku Niepodległość: Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Mecenas: Bank Zachodni WBK.
Patroni medialni: Polskie Radio, „Gazeta Wyborcza”, portal Gazeta.pl Warszawa, „Metro”, TVP Warszawa, portal historyczny dzieje.pl, Polska Agencja Prasowa, AMS.
Współpraca: Muzeum Teatralne.