Bohaterski Miś

Bohaterski Miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie – pierwsza książka dla dzieci, napisana i wydana w niepodległej Polsce (1919).


Autorka, Bronisława Ostrowska (1981−1928), była poetką i tłumaczką z francuskiego. Tytułowy pluszowy miś zostaje w 1910 r. uszyty we Lwowie, po wybuchu wojny wpada w ręce rosyjskie, potem „wyzwolony” jako maskotka uczestniczy w walkach I Brygady Legionów, następnie trafia na front zachodni i po licznych przygodach wraca z Francji razem z żołnierzami Józefa Hallera, i lata samolotem bojowym nad wyzwalaną Polską. Akcja kończy się znowu we Lwowie, już w niepodległej Polsce. „Spieszyłem wszędzie, gdziekolwiek walczono o Polskę” – wspomina Miś jesienią 1919 r., nie wiedząc, że największa wojna dopiero go czeka. Była to pierwsza prawdziwa książka, którą w życiu przeczytałem (w wieku 6 lat, nie wszystko rozumiejąc) – i myślę, że to była lektura typowa dla mojego pokolenia. Pierwsze wydanie ilustrował uroczo Kamil Mackiewicz.

 

 

 

Zdzisław Najder

Węzły pamięci niepodległej Polski, SIW Znak, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Fundacja Węzły Pamięci, Kraków-Warszawa 2014, ss. 108-109

 

2014-11-10