Koncert Trio: Możdżer, Danielsson i Fresco

11 listopada 2008 roku, ul. Krakowskie Przedmieście, obok kościoła Św. Anny, Warszawa


Koncert z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości!
Trio: Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco
TRZECH MUZYKÓW    TRZY KULTURY    JEDEN CZAS


Leszek Możdżer. Fot. Photopass


Lars Danielsson. Fot. Photopass


Podczas koncertu. Fot. Photopass


Zohar Fresco. Fot. Photopass


Jak co roku, koncert cieszył się dużym zainteresowaniem. Fot. Photopass

Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. Nagrywał płyty z prawie wszystkimi naszymi najwybitniejszymi muzykami jazzowymi (m.in. Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Anną Marią Jopek). Od lat współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej - Zbigniewem Preisnerem (m.in. „Requiem dla mojego przyjaciela”, „10 łatwych utworów na fortepian”) i mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) - włącznie z nagraniem nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.
Na uwagę zasługują jego realizacje teatralne: „Hair - Love, rock musical” (Teatr Muzyczny w Gdyni), „Tango z Lady M.” (Polski Teatr Tańca w Poznaniu), „Psychosis 4.48” - Sary Kane, w reżyserii Grzegorza Jarzyny (sztuka wystawiana w Dusseldorfie) i „Rewizor” Gogola (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Jest autorem muzyki do spektaklu „Mandarynki i pomarańcze” do wierszy Tuwima (Operetka Wrocławska), trans-opery „Sen nocy letniej” wg Szekspira, wystawianej w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz musicalu "Scat" (Teatr Capitol we Wrocławiu) w reż. Wojtka Kościelniaka. Leszek Możdżer występował w prawie wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów).

Lars Danielsson urodził się w 1958 roku w Szwecji. Ukończył Konserwatorium w Goteborgu w klasach kontrabasu, wiolonczeli i gitary basowej. Znakomicie prowadzi sekcję rytmiczną, ale jest też niezwykłym solistą. Jego gra wnosi do zespołu ostrość, temperament i mnóstwo dynamicznych muzycznych odcieni. Dyskografia Larsa to między innymi osiem autorskich albumów od 1980 roku przy współpracy takich tuzów jak: John Abercombie, Bill Evans, Michael Brecker, John Scofield, Jack DeJohnette, Mike Stern, Billy Hart, Pat Metheny, czy Charles Lloyd. Jako producent Lars współpracuje m. in. z Cecilie Norby. Jego liryczne, ale mocne i rytmiczne granie zyskało mu wielkie uznanie w świecie międzynarodowego jazzu.

Zohar Fresco urodził się w Izraelu w 1969 roku w rodzinie o tureckich korzeniach. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął już w wieku sześciu lat. Jako nastolatek głęboko zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe, tamburyna... Żeby pogłębić swą wiedzę i umiejętności Zohar szukał towarzystwa muzyków, imigrantów z innych krajów, którzy osiedli w Izraelu przynosząc ze sobą wiele rzadkich instrumentów. Opanował wiele technik właściwych muzyce Iranu, Iraku, Indii, Turcji, czy Egiptu. Oprócz grania z Butan Avraham, Zohar wziął udział w wielu znakomitych muzycznych projektach. Grał z Omarem Faroukiem, Phillipem Glassem, Zakirem Hussejnem, Davidem Dolanem. Grał koncerty dla wielotysięcznej publiczności.Inrmację wprowadził: Piotr Wasiak 2009-05-12

Informację zmodyfikował: Wojciech Andrzej Szydłowski 2009-08-17

2009-05-12