Kurier z Londynu – bohaterem konferencji w BUW

„Albin Tybulewicz (1929-2014). Kurier z Londynu” – pod takim tytułem 29 października 2014 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona zmarłemu w tym roku Tybulewiczowi. Spotkanie, organizowane przez Muzeum Historii Polski, jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Londyn – stolica Polski”.


 

Konferencja podzielona zostanie na dwie części. Pierwszy panel „Albin Tybulewicz (1929-2014): działacz polonijny, społeczny, polityk, filantrop”, moderowany przez dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro w całości poświęcony będzie życiu i działalności bohatera spotkania – jednego ze znanych politycznych emigrantów mieszkających przez kilkadziesiąt lat po wojnie w Londynie. Swoje referaty wygłoszą Rafał Habielski, Tomasz Sikorski, Aleksander Hall oraz Radosław Ptaszyński. Z kolei druga część dedykowana będzie pamięci Albina Tybulewicza. Wśród panelistów wystąpią m.in. Tomasz Wołek, Marek Jurek, Jerzy Kropiwnicki, Jan Engelgard, Piotr Semka, Robert Kuraszkiewicz oraz Leszek Moczulski.

W trakcie konferencji wygłoszone zostaną referaty naukowe przedstawiające historię polskiej emigracji i dokonania Tybulewicza oraz wspomnienia poświęcone działalności tej niezwykłej i wszechstronnej postaci.

Po zakończeniu spotkania przewidziane jest bezpłatne oprowadzanie po wystawie „Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990”.

Szczegółowy program konferencji w załączniku.

 


Albin Tybulewicz (1929-2014) – polski działacz emigracyjny, dziennikarz i tłumacz, wiceprzewodniczący Rady Programowej TV Polonia. Działał w emigracyjnym Stronnictwie Narodowym i był kurierem tej partii do Polski. Współorganizował akcje pomocy humanitarnej dla Polaków w kraju, sympatyzował i współpracował z opozycyjnym Ruchem Młodej Polski, działał w Polskim Ośrodku Katolickim w Londynie, tłumaczył na angielski rosyjską literaturę naukową.

2014-10-22