Wystawa MHP o Janie Karskim w Mińsku

W Muzeum Historii Miasta Mińska została otwarta wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”, opowiadająca o życiu i działalności polskiego kuriera. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Historii Polski, potrwa do 20 października.


 

W wernisażu, który odbył się 6 października, udział wzięli polscy i białoruscy przedstawiciele świata kultury i nauki. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro otwierając ekspozycję podkreślił, że „Wystawa stwarza okazja do opowiedzenia o Janie Karskim, ale też o polskim podziemiu i o Armii Krajowej, którą często na Białorusi  przedstawia się w negatywnych, czarnych barwach”.

 


Ekspozycja prezentuje biografię Jana Karskiego począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.

 


Goście wystawy na ponad 20 planszach mogą przeczytać o działalności Karskiego, obejrzeć przedstawiające go zdjęcia oraz kopie dokumentów związanych z jego działalnością, np. notę polskiego rządu do państw alianckich, przygotowaną m.in. na podstawie informacji przekazanych przez Karskiego, nawołującą do ratowania Żydów.

 


Mińsk, stolica Białorusi, jest kolejnym miastem gdzie zaprezentowana została wystawa. Była ona już pokazywana m.in. w Stanach Zjednoczonych (w tym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku), w Izraelu, Kanadzie, Francji, Szwecji, Hiszpanii, Rosji i we Włoszech.


Fot. Instytut Polski w Mińsku

2014-10-08