Wystawa Muzeum Historii Polski o „polskim” Londynie już otwarta

„Londyn stolica Polski. Emigracja Polska 1940-1990” to tytuł wystawy, którą przygotowało Muzeum Historii Polski w salach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Z udziałem m.in. Ambasadora Brytyjskiego w Polsce Robina Barnetta, ministra w Kancelarii Prezydenta RP Macieja Klimczaka i córki generała Władysława Andersa Anny Marii Anders – 25 września odbył się wernisaż ekspozycji. 


 
Od lewej: dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, minister w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak

 

O znaczeniu i roli polskiej emigracji dla Polski powojennej, ale także dla Wielkiej Brytanii mówił podczas uroczystości otwarcia jej ambasador Barnett. Minister Maciej Klimczak przypomniał  z kolei słynne słowa wypowiedziane w polskiej sekcji BBC w tydzień po wybuchu II wojny światowej: „'Tu mówi Londyn!' - Były to słowa polskiego Londynu. Mówiono „Londyn”, a myślano: „wolna Polska” - powiedział minister.

 

 
Minister Maciej Klimczak

 

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro mówił o idei wystawy i „polskim” Londynie. „Londyn jest dla nas ważnym punktem odniesienia jako twórcze środowisko. Polacy potrafili się zorganizować i efektywnie działać tworząc ośrodki kultury czy własny system edukacji. Do dzisiaj jest to ważne środowisko polonijne i poprzez tę wystawę chcemy pokazać, że „polski" Londyn ma swoją historię" - mówił m.in. dyrektor MHP.

 

 
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro

 

Anna Maria Anders porównała emigrację powojenną z obecną Polonią w Wielkiej Brytanii. „Nasza emigracja była o wiele trudniejsza niż sytuacja obecnej Polonii. Nie mogliśmy np. przyjechać do kraju na takich warunkach jak robią to współcześni emigranci" – podkreślała córka gen. Andersa.

 

 
Anna Maria Anders

 

Wśród gości wernisażu obok wymienionych był senator Andrzej Person, posłanka Ligia Krajewska, członek jury konkursu na ekspozycję MHP Allan Starski i członkowie rady Muzeum: dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Andrzej Rottermund  oraz prof. Andrzej Friszke.

 

 
Od lewej: Ambasador Brytyjski Robin Barnett, Maciej Klimczak, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Andrzej Rottermund wraz z małżonką

 

 
Senator RP Andrzej Person
 
 
Allan Starski

 

Uroczystość uzupełnił występ znanej brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia Katy Carr.

 

 
Katy Carr


Wystawa „Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990” jest pierwszą wystawą, która w kompleksowy sposób przybliża historię emigracji londyńskiej oraz Rządu RP w Londynie w okresie od 1940 do 1990 roku.

 

 
Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie dr hab. Jolanta Talbierska


W przestrzeni wystawy można zobaczyć segmenty symbolicznie rekonstruujące miejsca Londynu łączące się z różnymi sferami działalności Polaków. Działalność polityczną symbolizuje rekonstrukcja gabinetu prezydenta na uchodźstwie.

 

 
Goście wernisażu
 
 
Goście wernisażu zwiedzający wystawę

 

Sferę wydawniczą - gabinet Mieczysława Grydzewskiego, redaktora naczelnego "Wiadomości" z oryginalnymi meblami. Jest także przestrzeń pt. "Ognisko polskie" opowiadająca o towarzyskim życiu emigracji oraz o teatrze, estradzie i kabarecie.

 

Goście wernisażu zwiedzający wystawę


Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów jest m.in. maszyna, na której drukowano polskie książki czy tłoki pieczętne Rządu na Uchodźstwie. Ekspozycję uzupełniają wybrane plansze z wystawy z 1944 r. wyprodukowanej przez Rząd na Uchodźstwie opowiadające o służbie kobiet w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a także reprodukcje plakatów i afiszów dokumentujących życie społeczne i teatralne oraz reprodukcje dokumentów archiwalnych z archiwum Instytutu Sikorskiego w Londynie.

 


Prowadzący wernisaż Marek Zając


Ekspozycja jest czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) w dniach 26 września – 30 listopada 2014 w godzinach od 10 do 18. Bilety: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny – 15 zł, lekcje muzealne – 80 zł. W każdą środę wstęp wolny.
Wystawa jest dostępna w wersji polsko-angielskiej.

 

 

2014-09-26