Konferencja o Janie Karskim w Chicago

„Pamięć i Odpowiedzialność” („Memory and Responsibility”) – pod takim tytułem, na Uniwersytecie Loyola w Chicago, odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona Janowi Karskiemu. Wydarzenie zostało poprzedzone otwarciem wystawy „The World Knew: Jan Karski's Mission for Humanity" w Illinois Holocaust Museum. Ekspozycja została przygotowana przez Muzuem Historii Polski i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


 

Konferencja „Pamięć i Odpowiedzialność” odbywająca się w dniach 19-20 września w całości dedykowana była postaci Jana Karskiego – polskiego emisariusza, który jako pierwszy naoczny świadek przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom. W konferencji udział wzięli przedstawiciele świata nauki, kultury oraz historycy. Wśród gości był m.in. dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, który wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconemu edukacyjnej misji i dziedzictwu Jana Karskiego.

 

 

Uzupełnieniem konferencji było otwarcie wystawy „The World Knew: Jan Karski's Mission for Humanity" w Illinois Holocaust Museum, przygotowanej przez Muzuem Historii Polski  oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.  Ekspozycja prezentuje biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.

 

 

Konferencja, której  inicjatorami były Loyola's Interdisciplinary Polish Studies Program oraz Jan Karski Educational Foundation wraz z Konsulatem Generalnym RP w Chicago, odbyła się w ramach „Dni Karskiego w Chicago.

 

2014-09-24