Sportowcy w Powstaniu Warszawskim

Pierwszy występ sportowców polskich na Igrzyskach Olimpijskich miał nastąpić w sierpniu 1920 roku w Antwerpii.


W łódzkiej fabryce Scheiblera szyto już reprezentacyjne stroje, w ośmiu ośrodkach treningowych trwały intensywne przygotowania, protektorat nad nowo powstałym Komitetem Olimpijskim objął naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Jednak w ostatniej chwili start Polaków został odwołany. Na terytorium kraju wkroczyła Armia Czerwona i zmierzała w stronę Warszawy.

14 sierpnia 1920 roku, kiedy król Belgów Albert I otwierał Igrzyska, pułki polskie pod Radzyminem szykowały się do decydującego boju z najeźdźcą. W wojnie polsko-bolszewickiej wzięło udział prawie 90 procent kandydatów na olimpijczyków. „Przegląd Sportowy” pisał potem: „Wśród szeregów żołnierskich nigdy ich nie brakowało a haracz krwi złożyli aż nadto obfity… Zbliżająca się ze Wschodu nawałnica bolszewicka kazała zapomnieć o sporcie, zamiast dysku chwycić karabin, oszczep zastąpić granatem”.

Tak rodziły się tradycje polskiego sportu olimpijskiego, zawsze związanego z walką o wolność i niepodległość kraju.

We wrześniu 1939 roku, kiedy hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, olimpijczycy ponownie stanęli w pierwszym szeregu. Walczyli w obronie Warszawy, potem w konspiracji, byli na wszystkich frontach II wojny światowej. W historii Europy nie ma kraju, który poniósłby tak olbrzymie straty, jak Polska.

1 sierpnia, gdy wybiła godzina „W” wśród powstańców nie zabrakło olimpijczyków. Za broń chwycili nie tylko młodzi, ale także weterani wojny 1920 roku.

Album Sportowcy w powstaniu warszawskim poświęcony jest w całości sportowcom walczącym w jednym z największych zrywów narodowych. Autor publikacji Zbigniew Chmielewski przedstawił w nim sylwetki bohaterów stadionów, którzy podjęli walkę zbrojną z niemieckim okupantem. W książce znajduje się wiele archiwalnych Fotografii wzbogacone o bogate opisy.

Autor: Zbigniew Chmielewski
Wydawca: Estrella
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-62045-23-5
Ilość stron: 104
Oprawa: twarda
Wymiary (mm): 300 (wysokość), 210 (szerokość)
Opisywane kluby: m.in. Polonia Warszawa, Legia Warszawa

Cena: 25 zł (w tym 5% VAT) + koszt wysyłki (lub bezpłatny odbiór w biurze MHP)