VI Festiwal Filmów Dokumentalnych w Gdyni

„Niepokorni Niezłomni Wyklęci 1944-1989” to motyw przewodni 6. edycji Festiwalu Filmów dokumentalnych, który odbędzie się w dniach 11-13 września w Teatrze Miejskim w Gdyni. Podczas festiwalu odbędzie  się pokaz ponad 25 filmów. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Polski.


 

Festiwal jest pierwszym tak dużym wydarzeniem, który prezentuje sylwetki i dziedzictwo oraz historię tych najbardziej Wyklętych, czyli żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Festiwal pokazuje rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1944-1989.

W ramach Festiwalu odbędą się debaty i spotkania z uczestnikami i świadkami historii. Z całego świata zjadą do Gdyni kombatanci, wśród nich najstarsza kobieta – oficer Maria Mirecka-Loryś, która w wieku 98 lat jeździ jeszcze ciągle z pomocą charytatywną na Wschód.  Przyjadą opozycjoniści z innych krajów: z Czech, Ukrainy i Mongolii (Adija Gambaatar, obecnie ambasador Mongolii w Polsce, który organizował mongolską opozycję wspierany przez działaczy „Solidarności”) oraz przedstawiciele świata kultury i nauki. Równorzędną imprezą dla Festiwalu jest projekt „Młodzi dla Historii” obejmujący konkurs i warsztaty filmowe, które odbędą się w Muzeum Marynarki Wojennej.

Do konkursu o laur „Anioła Wolności” zgłoszono 13 filmów zrealizowanych przez gimnazjalistów i licealistów. Muzeum Historii Polski zgłosiło aż trzy filmy zrealizowane w ramach projektu „Mistrz i uczeń” – „Siwy Sokół”, „Wanda Roguska i Jej wychowanki”  oraz „Pomnik trwalszy nad spiż”.

Pokazom konkursowym i warsztatom towarzyszyć będą koncerty, spektakl teatralny, wystawy i wydarzenia plenerowe. Wśród wydarzeń muzycznych znajdzie się koncert lidera legendarnego zespołu Armia Tomka Budzyńskiego; premierowy wykonanie koncertu „Nas nauczono. Trzeba zapomnieć” Norberta „Smoły” Smolińskiego z zespołem CONTRA MUNDUM oraz spektakl „Wybieram pamięć” Teatru Muzycznego „Od czapy” z gościnnym udziałem Tomka Budzyńskiego, muzyków rodziny Pospieszalskich, Tadka rapera i Olgierda Łukaszewicza.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie „Scena Kultury” i Urząd Miasta Gdyni.

Więcej informacji: www.festiwalnnw.pl

2014-09-12