"Londyn - stolica Polski" - wystawa Muzeum Historii Polski

„Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990” to tytuł wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można oglądać od 26 września do 30 listopada 2014 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja jest pierwszą wystawą, która w kompleksowy sposób przybliża historię emigracji londyńskiej oraz Rządu RP w Londynie w okresie od 1940 do 1990 roku. Ekspozycja objęta została honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


 

Wielka Brytania stała się miejscem zamieszkania i działalności największej społeczności polskich emigrantów politycznych podczas i po II wojnie światowej. W dużej mierze byli to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pracownicy rozmaitych agend rządowych i ich rodziny. Polskie władze na uchodźstwie funkcjonowały w Londynie przez pięć dekad, chociaż od 1945 roku nie były uznane ani przez Wielką Brytanię ani przez większość państw świata. Na tę tkankę nałożyły się kolejne fale emigracji, łącznie z emigracją „pomarcową” i „solidarnościową”. To dzięki nim Londyn stał się zarówno ważnym miejscem polskiej pamięci, jak i żywym ośrodkiem współczesnego polskiego życia.

 

 
Grupa dziewcząt przed barakami w polskim żeńskim gimnazjum w Stowell Park. Ze zbiorów Janiny Tomaszewskiej.


Wystawa „Londyn – stolica Polski” złożona jest z przestrzeni-miejsc, w których będzie można poznać życie codzienne, pracę, rozrywki Polaków na obczyźnie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. gabinet Prezydenta RP na Uchodźstwie, oryginalne meble ze słynnej redakcji „Wiadomości” prowadzonych przez Mieczysława Grydzewskiego, pracownię plastyczną i galerię malarza Marka Żuławskiego, a także korzystając z XIX-wiecznej prasy tyglowej Stanisława Gliwy, pobrać lekcję artystycznego drukarstwa.

 

 
Marek Żuławski w swojej pracowni, Londyn, 1968, fot. Olgierd Gałdyński. Ze zbiorów Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, sygn. AE/MŻ/V/3. foto


Na wystawie można dołączyć do antysowieckiej manifestacji politycznej z 1956 roku, zaś zainteresowani życiem towarzyskim – zobaczą gen. Andersa grającego w karty, poznają Miss Polonia 1955 roku oraz obejrzą występ posiadaczki najdłuższych nóg „polskiego Londynu” – Lody Halamy. Na wystawie mowa o trudnych początkach emigracji w latach '40 i '50 i o tym jak londyńczycy oceniali rzeczywistość w Polsce w latach '60, '70 a także po stanie wojennym.

 

 
Jury Nagrody „Wiadomości” w Bibliotece Polskiej w Londynie (9 Princes Gardens) w dniu 6 VI 1970. Na zdjęciu widoczni od lewej: Michał Chmielowiec, Józef Łobodowski, Juliusz Sakowski, Marian Kukiel, Maria Danilewicz, Stanisław Baliński, Marian Hemar, Józef Mackiewicz, Wacław Grubiński. Biblioteka Polska POSK w Londynie.


Ekspozycja jest czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) w dniach 26 września – 30 listopada 2014 w godzinach od 10 do 18. Bilety: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny – 15 zł, lekcje muzealne – 80 zł. W każdą środę wstęp wolny.

Wystawa dostępna jest w wersji polsko-angielskiej.


Scenariusz wystawy: Jakub Lubelski, Maria Drozd, Karolina Żłobecka.

Kuratorzy: Monika Matwiejczuk, Krzysztof Niewiadomski, Łukasz Kubacki.

Konsultacja naukowa: prof. Rafał Habielski.

Projekt plastyczny: Natalia Horak, materiały video: Szymon Szyndlar. 

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE

Konferencja „Albin Tybulewicz (1929-2014). Kurier z Londynu”
29 października 2014 r., godz. 10.30-17.30
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, Warszawa, sala 256

Konferencja wspomnieniowa poświęcona pamięci Albina Tybulewicza, działacza polonijnego, kuriera Stronnictwa Narodowego do Polski, organizatora pomocy humanitarnej dla kraju w latach 80. Uczestnicy konferencji wygłoszą referaty dotyczące związków emigracji londyńskiej z opozycją demokratyczną w Polsce i akcji humanitarnych organizowanych przez emigrantów. Dodatkowo zaproszeni goście przedstawią swoje wspomnienia dotyczące postaci głównego bohatera konferencji.

Debata „Między niezłomnością a kompromisem – dziedzictwo dwudziestowiecznej emigracji politycznej. W 70. rocznicę powstania rządu Tomasza Arciszewskiego”
28 listopada 2014 r., godz. 16.00-18.00
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, Warszawa, sala 316

W listopadzie 1944 r. powołano rząd Tomasza Arciszewskiego – ostatni z rządów na uchodźstwie, który był uznawany przez zachodnie mocarstwa. 70. rocznica jego powołania to dobry moment na dokonanie próby interpretacji politycznego i ideowego dziedzictwa powojennej emigracji. W debacie panelowej wezmą udział specjaliści od historii najnowszej i dziejów polskiej myśli politycznej.

Lekcje muzealne dla szkół ponadpodstawowych na temat dziejów emigracji londyńskiej i jej dziedzictwa.
Lekcje prowadzimy od poniedziałku do piątku, godz. 10.00 i 12.00. Koszt: 80 zł.
Zapisy: (22) 211 90 47 | oferta.edu@muzhp.pl

Spotkanie dla nauczycieli – prezentacja wystawy i oferty edukacyjnej – pokazanie możliwości wykorzystania jej w czasie lekcji historii i lekcji języka polskiego
8 października 2014 r., godz. 14.30
Zapisy: (22) 211 90 47 | oferta.edu@muzhp.pl

Sobota z Armią Andersa
27 września 2014 r. 
godz. 11.00-16.00 – gra edukacyjna dotycząca historii Armii Polskiej na Wschodzie i 2 Korpusu Polskiego
godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Rodzinny weekend w Londynie
18-19 października 2014 r.
Zajęcia i warsztaty wokół wystawy przeznaczone dla rodzin z dziećmi

Sobota (18 października)
11.00 – Poznajemy historię Wojtka – niedźwiedzia, żołnierza, emigranta.
Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, autorem książki „Dziadek i niedźwiadek”.
12.00-13.00 –  Uszyj własnego Wojtka! – szyjemy misie (warsztaty).
13.00-14.00 – Paddington zwiedza wystawę – miś, bohater książek Michaela Bonda trafi na wystawę i pokaże ją najmłodszym zwiedzającym.

12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Niedziela (19 października)
11.00 – Poznajemy historię Wojtka – niedźwiedzia, żołnierza, emigranta.
Spotkanie z Maryną Miklaszewską, autorką książki „Wojtek z Armii Andersa”
12.00 – 13.00 – Uszyj własnego Wojtka! – szyjemy misie (warsztaty).
13.00 – 14.00 – Paddington zwiedza wystawę – miś, bohater książek Michaela Bonda trafi na wystawę i pokaże ją najmłodszym zwiedzającym

12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Niedziela z Marianem Hemarem – pożegnanie wystawy
30 listopada 2014 r.

Na wydarzenia wstęp wolny!

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Honorowy Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowi Partnerzy: Ambasada Brytyjska w Warszawie, Ambasada Rzeczypospolitej w Londynie.

Mecenas: Bank Zachodni WBK.

Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Uniwersytet Warszawski.

Patroni medialni: patronat korporacyjny Telewizji Polskiej, patronat korporacyjny Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, „Rzeczpospolita”, AMS, portal historyczny dzieje.pl i „Mówią Wieki”.

Współpraca: Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Tramwaje Warszawskie, Narodowe Archiwum Cyfrowe i Polski Ośrodek Naukowy UJ.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy:

 
 
 
 
 
 
2014-08-27