Otwarcie wystawy Muzeum Historii Polski „Wielka Wojna Polaków 1914-1918"

Losy Polaków na frontach I wojny światowej zaprezentowane za pomocą fotografii, plakatów, obwieszczeń i wspomnień można poznać zwiedzając ekspozycję Muzeum Historii Polski. Plenerowa wystawa otwarta została w poniedziałek (28 lipca) przed wejściem do Uniwersytetu Warszawskiego.


„Wielka Wojna Polaków 1914-1918” to opowieść o wojnie przez pryzmat losów indywidualnych osób, którym przyszło żyć w tym okresie. Za pomocą zdjęć, przeglądu ówczesnej prasy, ikonografii oraz wybranych fragmentów z pamiętników i dzienników zaprezentowano osoby biorące udział w walkach na frontach i ludzi starających się prowadzić normalne życie m.in. Pawła Hulki-Laskowskiego, Marii Dąbrowskiej, Michała Kryspina Pawlikowskiego, Laury Turczynowicz, Ferdynanda Goetla i innych.

„Wpadliśmy na pomysł, że nasza wystawa powinna przedstawiać losy indywidualne nie postaci, które znamy z podręczników – Piłsudskiego, legionistów – tylko zwykłych ludzi (...) 100-lecie jest okazją, by przypomnieć jak było w Polsce w tym okresie, jak wyglądały losy ludzi, poranionych przez historię” – podkreślił prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski podczas spotkania prasowego towarzyszącego wystawie.

Wystawa przypomina również najważniejsze momenty I wojny światowej – od zamordowania austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, które zapoczątkowało konflikt, przez mobilizację i wydarzenia na frontach wojny.

Autorami scenariusza i koncepcji wystawy są: prof. Michał Kopczyński, Łukasz Kubacki oraz Michał Szukała.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 29 sierpnia 2014 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wersja multimedialna wystawy zostanie zaprezentowana w Kinie ILUZJON w okresie październik-grudzień 2014 r. podczas przeglądu filmowego, współorganizowanego przez Muzeum Historii Polski.

2014-07-29