„Węzły pamięci”: promocja książki i dyskusja

„Węzły pamięci niepodległej Polski” to tytuł książki wydanej przez Muzeum Historii Polski, Fundację Węzły Pamięci i Wydawnictwo Znak, której promocja odbędzie się we wtorek (3 czerwca) w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.


 

Projekt „Węzły pamięci” ma na celu przypomnienie wielokulturowej i wieloetnicznej spuścizny II RP. Inspiracją dla projektu był cykl „Lieux de memoire” francuskiego historyka Pierre Nora. Prace nad projektem, którego pomysłodawcą jest prof. Zdzisław Najder, trwały od czerwca 2010 roku, i koordynowane były przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Węzły Pamięci. W realizację projektu zaangażowało się liczne grono historyków i socjologów, które dokonało rekonstrukcji dawnej mapy pojęć i wyobrażeń o utraconej „Atlantydzie”.

Rezultatem pracy jest książka powstała z inicjatywy ludzi, dla których II RP jest przedmiotem żywej pamięci. Całość publikacji przygotował zespół redakcyjny w składzie: Zdzisław Najder, Anna Machcewicz, Michał Kopczyński, Roman Kuźniar, Bartłomiej Sienkiewicz i Wojciech Włodarczyk. Publikacja zawiera obszerny wybór fotografii, w większości publikowanych po raz pierwszy, które składają się na panoramiczny obraz II Rzeczpospolitej.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 3 czerwca (wtorek) o godz. 16.00 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu (Stary Rynek 3 - Odwach). W spotkaniu udział wezmą: prof. Zdzisław Najder – pomysłodawca projektu Węzły pamięci, prof. dr hab. Lech Trzeciakowski – Zakład Historii Polski XIX i XX wieku Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Lech Dymarski – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.

Do tej pory zorganizowane zostały cztery spotkania dyskusyjne promujące książkę. Pierwsze odbyło się 21 maja w Zamku Królewskim w Warszawie, kolejne: 23 maja we wrocławskiej Kamienicy Pod Złotym Słońcem, 27 maja w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz 28 maja w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

We wszystkich dotychczasowych spotkaniach udział wzieli znani historycy, w tym m.in. prof. Zdzisław Najder, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar, redaktor publikacji Anna Machcewicz, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund, dr Adolf Juzwenko – dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, prof. Andrzej Nowak oraz prof. Jerzy Zdrada.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

2014-05-29