Filmy



Ucieczka z kina „Wolność”

Reżyseria: Wojciech Marczewski, obsada: Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska, Władysław Kowalski, rok produkcji: 1990, Polska, 87 min. (fab.)

Koszmar  zarządców socjalistycznej kinematografii: filmowe postacie buntują się, chcą żyć własnym życiem i mówić, co im ślina na język przyniesie. Dla zgorzkniałego cenzora, niegdyś poety, to niepowtarzalna szansa na odzyskanie godności.

Nagrody:  Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Grand Prix Międzynarodowych Festiwali Filmów Fantastycznych w Avoriaz i Burgos.


Tamtego 1989 roku (cz.1 Dialog, cz.2 Okrągły stół i wybory, cz. 3 Nowy układ)

Reżyseria:  Jolanta Kessler-Chojecka,  rok produkcji: 1999, Polska,  80 min. (dok.)

Geneza i przebieg wydarzeń, które doprowadziły do zmiany ustroju i odzyskania przez Polskę suwerenności. Wspominają ludzie z obu stron politycznej barykady: od Jerzego Urbana i Czesława Kiszczaka po Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Wałęsę.

Obywatel Havel (Obcan Havel)

Przedpremierowy, pierwszy pokaz w Polsce!

Reżyseria: Miroslav Janek, Pavel Koutecký, rok produkcji: 2008, Czechy, 122 min. (dok.)

Portret najsłynniejszego dysydenta środkowej Europy. W filmie o ostatnim prezydencie Czechosłowacji i pierwszym prezydencie odrodzonych Czech występują między innymi muzycy The Rolling Stones oraz znany saksofonista-amator Bill Clinton.

Kola (Kolja)

Reżyseria: Jan Svĕrák, obsada: Zdeněk Svěrák,  Andrei Chalimon, Libuąe Šafránková, Ondřej Vetchý, rok produkcji: 1996, Czechy, 104 min. (fab.)

Podstarzały muzyk-lowelas dla pieniędzy zawiera fikcyjne małżeństwo z Rosjanką.  Po ucieczce Nadii za granicę, chcąc nie chcąc musi zaopiekować się  jej pięcioletnim synkiem. W Pradze czuć już pierwsze powiewy aksamitnej rewolucji.

Nagrody:  Oscar i Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, dyplom honorowy na festiwalu w Wenecji.


Rublowka (Rubljovka – Strasse Zur Glükseligkeit)

Reżyseria: Irene Langemann, rok produkcji: 2007, Niemcy, 94 min. (dok.)
Opowieść o być może najważniejszej, a na pewno najpilniej strzeżonej ulicy w Rosji. Przy Rublowce mieszkał Stalin i wiele jego słynnych ofiar. Dzisiaj  rezydują tu Putin, niedobitki starej inteligencji oraz „nowi ruscy”. Pałace milionerów sąsiadują z ruderami, w których gnieżdżą się  przybysze z Azji, pracujący w Moskwie na czarno.


Kurka Riaba (Kuroczka Riaba)

Reżyseria: Andriej Konczałowski, obsada: Inna Czurikowa, Giennadij Jegoryczew, Aleksandr Surin, Giennadij Nazarow, rok produkcji: 1994, Rosja, 117 min. (fab.)

Kołchoźnicy znad Wołgi nie chcą ziemi ani wolności. Szydercza kontynuacja nowofalowego filmu Konczałowskiego „Historia Asi Klaczinej, która kochała, lecz za mąż nie wyszła” z 1967 roku, zmasakrowanego przez radziecką cenzurę.

Nagrody: nominacje do Złotej Palmy w Cannes i rosyjskiej nagrody Nika


Tito drugi raz pośród Serbów (Tito po drugi put medju Srbima)

Reżyseria: Želimir Žilnik, rok produkcji: 1994, Serbia (dok.)

Jeden z najbardziej niepokornych reżyserów z byłej Jugosławii po raz kolejny prowokuje rodaków. Za jego sprawą na ulicach Belgradu pojawia się umundurowany sobowtór Josipa Broz - Tity. Widmo dyktatora nikogo nie pozostawia obojętnym. Dla jednych Tito jest symbolem starych dobrych czasów, dla drugich sprawcą nieszczęść, jakie spadły na narody byłej Jugosławii.




Inrmację wprowadził: Piotr Wasiak 2009-05-11

Informację zmodyfikował: Wojciech Andrzej Szydłowski 2009-08-17

Duch marszałka Tito (Marsal)

Reżyseria: Vinko Breąan, obsada:  Drazen Kuhn, Lidja Begonja, Ilija Ivezič, rok produkcji: 1999, Chorwacja, 105 min. (fab.)
Mieszkańcy małej chorwackiej wyspy wegetują, czekając na powrót wypłoszonych wojną turystów. Widmo byłego wodza Jugosławii, które pojawia się na pogrzebie jednego z weteranów, podpowiada inną możliwość:  powrót do komunistycznej przeszłości…

Nagrody: Wolfgang Staudte Award na festiwalu w Berlinie, wyróżnienie za najlepszą reżyserię na festiwalu w Karlovych Warach,  Złota Arena na festiwalu w Puli.


Za złotymi drzwiami. Prywatne życie Nicolae Ceausescu (The Private Life of Nicolae Ceausescu)

Reżyseria: Doris Dofoftei, rok produkcji: 1990, Rumunia, 52 min., (dok.)
Rumuńskie służby specjalne, filmując prywatne życie dyktatora, wyświadczyły mu niedźwiedzią przysługę. Blichtr władzy samozwańczego Słońca Karpat  był bowiem odwrotnie proporcjonalny do jego klasy jako człowieka i polityka.  Kontrast egzystencji czerwonego dworu z  wegetacją  poddanych uderza jeszcze bardziej.


12.08 na wschód od Bukaresztu (A fost sau n-a fost?)

Reżyseria: Corneliu Porumboiu, obsada: Mircea Andreescu, Teodor Corban, Ion Sapdaru, rok produkcji: 2006, Rumunia, 89 min. (fab.)
W rocznicę antykomunistycznego zrywu gwiazdor prowincjonalnej stacji telewizyjnej urządza w studiu debatę, poświeconą historycznym chwilom. Każdy zapamiętał je inaczej. Czy możliwa jest rewolucja bez bohaterów?  I czy to w ogóle był rewolucja?

Nagrody:  Złota Kamera dla najlepszego debiutanta i wyróżnienie Label Europa Cinema na festiwalu w Cannes, Złoty Łabędź na festiwalu w Kopenhadze

Czyja to piosenka? (Cia e tazi pesen?)


Reżyseria: Adela Peeva, rok produkcji: 2003, Bułgaria, 70 min. (dok.)
Do melodii, wysnutej z tureckiego marsza wojskowego, przyznają się niemal wszystkie bałkańskie nacje. Grecy, Albańczycy, Serbowie, Bułgarzy, gdy w grę wchodzi obrona domniemanej  części swego kulturowego dziedzictwa, nie znają kompromisów. Plemienna mentalność przetrwała komunizm i w dobrym zdrowiu doczekała XXI wieku.


Bunt L. (Buntat na L.) - przedpremierowy, pierwszy pokaz w Polsce!

Reżyseria: Kiran Kolarov, obsada: Christo Garbow, Dicho Christow, Fani Kolarova, Dejan Sławczew, rok produkcji: 2006, Bułgaria, 106 min. (fab.).

Jest rok 1986. Próba ucieczki na wyśniony Zachód kończy się dla świeżo upieczonego absolwenta szkoły językowej pobytem w więzieniu. Upadek komunizmu oznacza amnestię, ale Loris nie umie się odnaleźć w nowej rzeczywistości: myśli tylko o zemście.

Nagrody: Złoty Kłos na festiwalu w Valladolid.


Plac Moskwy (Moszkva tér)

Reżyseria: Ferenc Török, obsada: Eszter Balla, Zsanna Éry-Kovács, Margit Májeszky, Zsolt Kovács, rok produkcji: 2001, Węgry, 100 min. (fab.)
W 1989 roku historia przyspiesza także w Budapeszcie, ale nastolatków nie bardzo to obchodzi. Niech martwią się nauczyciele, którzy muszą przygotować pytania na maturę. Główny bohater tak bardzo chce wyjechać do Paryża, że decyduje się skorzystać ze sfałszowanego biletu kolejowego.

Nagrody: trzy wyróżnienia, w tym za reżyserski debiut, na Tygodniu Filmu Węgierskiego.


2009-05-11