Toruńskie Dni Dialogu

7 maja w Toruniu odbędzie się otwarcie wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz filmu „Wysłannik z Polski” M. Smitha i panel dyskusyjny. Wydarzenia zorganizowane są w ramach Toruńskich Dni Dialogu „Bliżej siebie" oraz IV Festiwalu Kultury Żydowskiej.


 

O godzinie 17.30 w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej w Toruniu (ul. Poznańska 49) odbędzie się wernisaż wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności”.  Na ekspozycję składają się 22. plansze, na których pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną. Wystawa potrwa do 15 maja.

 

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu „Wysłannik” w reżyserii Martina Smitha oraz panel dyskusyjny pt. „Czy misja Jana Karskiego była daremna? Świadectwo i wyzwania dla współczesności”. Dyskusja będzie próbą dzisiejszego odczytania roli wartości w życiu człowieka i społeczeństwa.


W panelu wezmą udział: Bogdan Białek (Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach); prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski (PAN), autor najnowszej biografii Jana Karskiego; prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek (KUL). Moderatorem dyskusji będzie dr Tomasz Ceran (z pionu naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy).

8 maja wyświetlony zostanie również film „Emisariusze” (reż. Andrzej Wolski) oraz fragmenty wywiadu C. Lanzmanna z Janem Karskim powstałe podczas tworzenia filmu „Shoah”. Uzupełnieniem będą warsztaty dla młodzieży i nauczycieli na podstawie pakietu edukacyjnego „Jan Karski i jego czasy” przygotowanego przez Muzeum Historii Polski. Zapisy e-mail: dnidialogu@wsfh.edu.pl.


Szczegółowy program w załączniku.

2014-05-06