Spacer po Warszawie 3 maja

Przewodnicy.warszawa.pl, Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK i Muzeum Historii Polski zapraszają na spacer z bohaterami jednego z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii - uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spacer "Vivat wszystkie stany!" odbędzie się 3 maja 2014 z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji.


 

Przewodnicy opowiedzą o genezie powstania Ustawy Rządowej oraz jej autorach, o miejscach, w których Konstytucja powstawała, o atmosferze dni kwietniowych i majowych 1791 r. oraz o tym, jak przebiegało posiedzenie, podczas którego uchwalono Konstytucję.


Przewodnicy warszawscy oprowadzą po miejscach związanych ze słynnym wydarzeniem. Prowadzący w strojach z epoki (wypożyczonych przez Teatr Narodowy) wcielą się w postacie m.in. Hugo Kołłątaja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego, któremu ten spacer zostanie poświęcony. Przed Archikatedrą św. Jana zostanie zaprezentowana zostanie reprodukcja obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku".

Spotykamy się o godz. 14:30 przed pałacem Czapskich (Akademia Sztuk Pięknych) na Krakowskim Przedmieściu 5.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Muzeum Historii Polski.

2014-04-29