Muzeum Historii Polski uczciło Jana Karskiego

Spotkanie z Szewachem Weissem, przejazd zabytkowym tramwajem ulicami stolicy oraz wieczorny video mapping to niektóre wydarzenia jakie zorganizowało Muzeum Historii Polski z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego.


Wczoraj, 24 kwietnia, w całej Warszawie odbył się szereg jubileuszowych wydarzeń zorganizowanych przez MHP w ramach obchodów Roku Jana Karskiego. Ich celem było przybliżanie postaci emisariusza i kuriera Polskiego Państwa Podziemnego szerokiemu gronu odbiorców w jak najbardziej przystępny sposób.

 

 

Dzień z Janem Karskim rozpoczął się od przejażdżki zabytkowym tramwajem z 1940 r. po ulicach Warszawy. Pasażerowie mieli okazję do rozegrania partii szachów, uwielbianych przez emisariusza. Atrakcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców stolicy. W czwartkowej przejażdżce udział wzięło ponad 1000 osób.

 


Ważnym punktem stołecznych wydarzeń była dyskusja „Dlaczego Zachód milczał?”, zorganizowana w stołecznym Kinie Kultura. Gościem spotkania poświęconego wysiłkom Karskiego w informowanie świata o Holokauście był były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

 

 

W rozmowie z dziennikarzem Bogdanem Rymanowskim podkreślił, że los, jaki Żydom zgotowali wówczas Niemcy, był wówczas i pozostaje do dziś trudny do pojęcia.

 

 

Wśród przygotowanych przez MHP inicjatyw popularyzujących życie i działalność Karskiego jest otwarta w czwartek w hali głównej Dworca Centralnego wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”.

 

 

Składają się na nią 22 plansze opisujące życie Karskiego - od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi poprzez studia, czas wojny, kiedy to przedostał się z Polski do Wielkiej Brytanii i USA z misją Polskiego Państwa Podziemnego, aż po jego działalność powojenną. Ekspozycja była już prezentowana w różnych miastach Polski, a jej anglojęzyczna wersja – m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Na warszawskim dworcu będzie można ją obejrzeć do 5 maja.

 

 

Na zakończenie stołecznych uroczystości poświęconych Karskiemu, na fasadzie Pałacu Staszica został wyświetlony video mapping opowiadający o losach bohaterskiego kuriera.
 

 

Pierwszy dzień projekcji obejrzało blisko 10 tysięcy osób, a transmisja na żywo odtwarzana była nie tylko w kraju, ale również m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii i Słowacji.

 


Wszystkie wydarzenia rocznicowe są częścią programu edukacyjnego „Jan Karski. Niedokończona misja”, prowadzonego przez MHP od 2010 r. pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ramach programu działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony legendarnemu kurierowi. Pod adresem www.karski.muzhp.pl Muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute – e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”.

 

Fot. MHP/Mariusz Szachowski, Wojciech Paduch

2014-04-25