„Papież Wolności” - wystawa Centrum Myśli Jana Pawła II i Muzeum Historii Polski
27 kwietnia na Placu Świętego Piotra papież Franciszek ogłosi świętymi papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Dla uczczenia tego historycznego wydarzenia Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę „Papież Wolności”. Ekspozycję można oglądać do 27 kwietnia w namiocie przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Ekspozycja opowiada o inspirującym wpływie Papieża-Polaka na odzyskiwanie wolności przez narody Europy w latach 80. minionego stulecia.

Wystawa „Papież Wolności” składa się z 30 plansz ze zdjęciami Jana Pawła II z najważniejszych momentów jego długiego pontyfikatu oraz fragmentów najważniejszych wystąpień poświęconych sprawie wolności oraz innym kwestiom społecznym wygłoszonych w Parlamencie Europejskim, Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych i Sejmie. Wystawa zawiera również informacje o spotkaniach Jana Pawła II z najważniejszymi postaciami polityki minionych dziesięcioleci Vaclavem Havlem, Michaiłem Gorbaczowem, Tadeuszem Mazowieckim, Helmutem Kohlem, Jasirem Arafatem i Fidelem Castro. Na zdjęciach zobaczymy również robotników Stoczni Gdańskiej, Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, Matkę Teresę z Kalkuty ale i Jacka Nicholsona z wpiętym w klapę marynarki znaczkiem „Solidarności”.
Ekspozycja zostanie zaprezentowana również w Rzymie i Gdańsku w dniach 26 kwietnia – 28 maja.

Ważnym elementem narracji wystawy jest również przygotowany przez Centrum Jana Pawła II film dokumentalny „Rzeczpospolita. Historia Polski, historią Jana Pawła II” składający się z fragmentów wypowiedzi znanych i znaczących osób z życia kultury, polityki i nauki, które poprzez pryzmat swoich poglądów, osobistych spotkań z papieżem i własnych analiz próbują ocenić wpływ myśli i działań Jana Pawła II na kształt najnowszej historii Polski, Europy i świata.