„Papież Wolności” - wystawa Centrum Myśli Jana Pawła II i Muzeum Historii Polski

27 kwietnia na Placu Świętego Piotra papież Franciszek ogłosi świętymi papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Dla uczczenia tego historycznego wydarzenia Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę „Papież Wolności”. Ekspozycję można oglądać do 27 kwietnia w namiocie przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.


 
 
Papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Po prawej widoczny biskup Krakowa Franciszek Macharski. Ze zbiorów Muzeum Historii Polski

Ekspozycja opowiada o inspirującym wpływie Papieża-Polaka na odzyskiwanie wolności przez narody Europy w latach 80. minionego stulecia.

 
Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - papież na lotnisku w Balicach 10.06.1979 r. Ze zbiorów Muzeum Historii Polski
 

Wystawa „Papież Wolności” składa się z 30 plansz ze zdjęciami Jana Pawła II z najważniejszych momentów jego długiego pontyfikatu oraz fragmentów najważniejszych wystąpień poświęconych sprawie wolności oraz innym kwestiom społecznym wygłoszonych w Parlamencie Europejskim, Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych i Sejmie. Wystawa zawiera również informacje o spotkaniach Jana Pawła II z najważniejszymi postaciami polityki minionych dziesięcioleci Vaclavem Havlem, Michaiłem Gorbaczowem, Tadeuszem Mazowieckim, Helmutem Kohlem, Jasirem Arafatem i Fidelem Castro. Na zdjęciach zobaczymy również robotników Stoczni Gdańskiej, Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, Matkę Teresę z Kalkuty ale i Jacka Nicholsona z wpiętym w klapę marynarki znaczkiem „Solidarności”.
Ekspozycja zostanie zaprezentowana również w Rzymie i Gdańsku w dniach 26 kwietnia – 28 maja.

 

 
Papież Jan Paweł II przed Belwederem, gdzie doszło do spotkania z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem, 2.06.1979 r. Ze zbiorów Muzeum Historii Polski


Ważnym elementem narracji wystawy jest również przygotowany przez Centrum Jana Pawła II film dokumentalny „Rzeczpospolita. Historia Polski, historią Jana Pawła II” składający się z fragmentów wypowiedzi znanych i znaczących osób z życia kultury, polityki i nauki, które poprzez pryzmat swoich poglądów, osobistych spotkań z papieżem i własnych analiz próbują ocenić wpływ myśli i działań Jana Pawła II na kształt najnowszej historii Polski, Europy i świata.

2014-04-17