Zabytkowy „Maroszek” w Muzeum Historii Polski

8 kwietnia w Warszawie zaprezentowany zostanie unikatowy karabin wz. 38, konstrukcji inż. Józefa Maroszka, który za sprawą wojennych migracji znalazł się w Stanach Zjednoczonych. Eksponat znajdzie się w zbiorach Muzeum Historii Polski, jednak ze względu na brak stałej siedziby, będzie można go oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego.


 
Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 

Karabin samopowtarzalny wz. 38 „Maroszek” stanowi niezwykle wartościowy przykład przedwojennej polskiej myśli technicznej. Seryjna produkcja broni na potrzeby Wojska Polskiego rozpoczęła się w 1938 r. Do lipca 1939 roku wyprodukowano ok. 150 jej egzemplarzy. We wrześniu 1939 r., po zajęciu przez Niemców Polski, karabiny zostały przejęte przez okupanta i prawdopodobnie były przez niego wykorzystywane jeszcze w czasie dalszych działań wojennych.

Obecnie na świecie znanych jest wyłącznie kilka egzemplarzy tej broni, z czego w zbiorach polskich, jedyny niekompletny egzemplarz znajdował się w kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.  Pozostałe znajdują się w Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie, w National Firearms Museum w Fairfax w USA oraz 3 egzemplarze w kolekcjach prywatnych (dwa w USA i jeden w Niemczech).

Powracający do Polski karabin został wystawiony na początku 2013 r. na aukcji internetowej w USA. Działania mające na celu sprowadzenie broni do kraju podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasada RP w Waszyngtonie we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konferencja prasowa, podczas której zaprezentowany zostanie karabin, odbędzie się 8 kwietnia o godz. 16.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego. W konferencji udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

2014-04-02