Wydarzenie Historyczne Roku 2013: Ostatni moment na zgłaszanie projektów

Wystawy, portale, nowe placówki działające na rzecz historii, gry, książki czy konkursy to tylko niektóre z wydarzeń, które można zgłaszać do Plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku 2013” organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 2 marca.


Plebiscyt mający na celu uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku, jest organizowany już po raz szósty. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W minionych edycjach zwyciężyły takie przedsięwzięcia jak: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki czy otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

 

„Wyjątkowość Plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku” polega na jego różnorodności. Do konkursu zgłaszać można przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianą historią – począwszy od wystaw i odkryć archeologicznych, a kończąc na działaniach edukacyjnych, książkach i grach historycznych. Swoje projekty przesyłają nam zarówno znane w Polsce i na świecie instytucje tj. muzea i galerie, jak i lokalne organizacje i stowarzyszenia – nieznane dotychczas szerszej publiczności” – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.Plebiscyt składa sie z dwóch etapów. W I etapie do 2 marca br. osoby prywatne i instytucje mogą zaproponować maksymalnie dwa przedsięwzięcia. Zgłoszenia, w formie formularza znajdującego się na stronach organizatorów (muzhp.pl, historia.org.pl), należy kierować na adres: whr2013@historia.org.pl. Trzeba do nich dołączyć informacje na temat wydarzenia wraz z jego opisem oraz materiałami multimedialnymi.

Po zakończeniu I etapu, do 7 marca br., jury w skład którego wejdą przedstawiciele organizatorów oraz ludzie nauki i kultury, wybierze 10-12 najlepszych ich zdaniem wydarzeń. Zwycięzcę wyłonią internauci w drodze głosowania do 31 marca br. Podczas uroczystego zakończenia plebiscytu zostanie wręczona nagroda główna w formie statuetki autorstwa rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnienia dla pozostałych finalistów.

Patronat honorowy nad Plebiscytem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Patronat medialny nad Plebiscytem objęło Polskie Radio, TVP Historia oraz TVP Warszawa.

Załączniki:

- Formularz zgłoszeniowy

- Regulamin

2014-02-20