Ruszyła nowa edycja programu Patriotyzm Jutra

Muzeum Historii Polski ogłasza kolejną edycję „Patriotyzmu Jutra” – ogólnopolskiego programu realizowanego od 2009 roku przez Muzeum ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program wspiera nowatorskie inicjatywy i twórczą działalność na rzecz edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej.
W tym roku na ten cel przeznaczonych zostanie 2 mln złotych, a przez ostatnie lata rozdysponowanych zostało ok. 8,5 mln zł.


Finansowane w ramach Programu warsztaty, wystawy, programy dokumentacyjne, działalność wydawnicza i kampanie społeczne mają przybliżać i upowszechniać wiedzę z zakresu historii, zachęcać do pielęgnowania i samodzielnego badania polskiego dziedzictwa, kształtować rozumiejących swoją kulturę i świadomych swojej tradycji obywateli.

W ramach Programu dofinansowane będą zadania, których minimalna kwota dofinansowania to 5 000 zł, a maksymalna 50 000 zł brutto. Muzeum Historii Polski przyjmuje wnioski do 31 stycznia 2014 roku włącznie.

W ubiegłych latach wśród zrealizowanych projektów zainteresowaniem cieszyły się pomysły innowacyjne, o charakterze edukacyjnym, także artystycznym, wykorzystujące nowoczesne media i technikę jako środki przedstawiania i badania historii, także lokalnej.


Do najbardziej popularnych typów nadsyłanych zgłoszeń należą nagrania świadków historii w ramach tzw. historii mówionej, często zaprezentowane w bardzo oryginalnej formie. I tak np. w projekcie Bramy Grodzkiej z Lublina „Historia zamknięta w mieszkaniu. Opowieści o PRL” na stronie internetowej zbudowano wirtualne mieszkanie 3D, wypełnione przedmiotami z okresu PRL. Kliknięcie w dany obiekt – odkurzacz, meblościankę czy pralkę Franię – umożliwia wysłuchanie wspomnień związanych z życiem codziennym w tamtych czasach.

Coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju wartościowe aplikacje na urządzenia mobilne, wśród których warto wymienić opracowaną przez Muzeum Początków Państwa Polskiego aplikację „W gnieźnieńskim grodzie” – wirtualną, interaktywną makietę grodu wczesnośredniowiecznego. Wśród wyłonionych projektów znajdują się także trafiające szczególnie do młodzieży i studentów gry edukacyjne, gry miejskie i  terenowe np. „Tajemnica Łukasiewicza” w Gorlicach czy „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi” na Kaszubach.

W ubiegłorocznej edycji szczególne znaczenie miały projekty związane z powstaniem styczniowym, np. interaktywny multimedialny komiks „Kosy wojny” czy edukacyjna gra planszowa poświęcona kampanii 1863 na Kurpiach. Istotnym elementem programu, obok upamiętniania ważnych rocznic i wielkich postaci z historii Polski jest przypominanie wielokulturowych tradycji dawnej Rzeczypospolitej – tu warto wspomnieć zorganizowany przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich „Tydzień Pamięci o Arcybiskupie Teodorowiczu” – Ormianinie, a zarazem polskim patriocie.

Muzeum Historii Polski zaprasza fundacje, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury i inne instytucje do zapoznania się z regulaminem tegorocznej edycji i zgłaszania swoich projektów.

Aby złożyć wniosek, należy zalogować się pod adresem http://pj.hist.pl/pj_form/index.html (wnioski przyjmowane są tylko w wersji elektronicznej).

 

Odpowiedzi na często zadawane pytania (FAQ)

Otwartość i dostępność w wymogach konkursu Patriotyzm Jutra – pytania i odpowiedzi


Dodatkowych informacji i wskazówek udzielają koordynatorki programu:

Marta Winiarek 

e-mail: marta.winiarek@muzhp.pl               
tel.: 22 211 90 28

 

Agata Idzikowska

e-mail: agata.idzikowska@muzhp.pl

2013-12-31