Muzeum Historii Polski – Ambasadorem Kultury Zamościa 2013!

Honorowy tytuł „Ambasadora Kultury Zamościa 2013” to kolejne  wyróżnienie, jakie otrzymało Muzeum Historii Polski za działalność na rzecz kultury zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Uroczysta gala podsumowująca kulturalny rok Zamościa odbyła się 12 grudnia.


Muzeum Historii Polski w Warszawie otrzymało tytuł „Ambasadora Kultury” i statuetkę za współpracę z Muzeum Zamojskim, która zaowocowała prezentacją Zamościa w monumentalnej wystawie „Pod wspólnym niebem” organizowanej przez Muzeum Historii Polski na Zamku Królewskim w Warszawie (więcej o wystawie). Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Zamojskie przygotowały również wspólnie wystawę „Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)” z okazji 600-lecia unii polsko-litewskiej w Horodle (więcej o wystawie).

 

 
Piotr Podgórski, zastępca dyrektora Muzeum Historii Polski odbiera nagrodę z rąk Marcina Zamoyskiego, prezydenta Miasta Zamość. Fot. MHP/Łukasz Kubacki


Wśród dotychczasowych laureatów wyróżnionych tytułem „Ambasadora Kultury” znaleźli się m.in. Krzysztof Zanussi, Jan Machulski oraz takie instytucje jak: Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa Kultury (OWHC), Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków (ICOMOS) i Polski Komitet ds. UNESCO. Muzeum Historii Polski jest pierwszym muzeum, jakie otrzymało taki tytuł.

 

 
Fot. MHP/ Łukasz Kubacki

 
„Ambasador, Sponsor i Animator Kultury” to honorowe wyróżnienia przyznawane od 2005 roku przez Prezydenta Miasta Zamościa osobom i instytucjom, które w znaczący sposób przyczyniają się do tworzenia nowej jakości zamojskiego życia kulturalnego oraz wspieranie inicjatyw artystycznych.
 
Wręczanie tych prestiżowych wyróżnień odbywa się co roku podczas grudniowej gali podsumowującej najważniejsze wydarzenia roku kulturalnego Zamościa w kolejne rocznice wpisu miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2013-12-17