Pokaz filmów o sztuce stanu wojennego

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia Muzeum Historii Polski i Dom Spotkań z Historią zapraszają na premierowy pokaz filmów dokumentalnych poświęconych sztuce stanu wojennego pt. „Literatura i prasa podziemna” oraz „Aktorzy w stanie wojennym”.


 
Kadr z filmu "Sztuka stanu wojennego"

Po pokazie odbędzie się spotkanie z udziałem bohaterów filmowych dokumentów: Katarzyną Łaniewską i Markiem Nowakowskim oraz reżyserem filmów Pawłem Woldanem.

 

 
Kard z filmu "Sztuka stanu wojennego"


Pokaz filmów o sztuce stanu wojennego odbędzie się 13 grudnia 2013 r. (piątek) o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. Karowa 20). Wstęp wolny.


Cykl filmowy „Sztuka stanu wojennego” przygotowany przez Muzeum Historii Polski i firmę producencką Film Studio MTM poświęcony jest sztuce tworzonej podczas stanu wojennego przez artystów działających w tzw. drugim obiegu. Projekt składa się z czterech filmów: „Plastyka podziemna”, „Piosenka w stanie wojennym”, „Literatura i prasa podziemna” oraz „Aktorzy w stanie wojennym”. Autorzy przeprowadzili szereg rozmów z twórcami podziemnej sztuki okresu stanu wojennego. Pośród osób występujących w filmie są też m.in. Stefan Bratkowski, Ernest Bryll, Julia Hartwig, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz, Czesław Bielecki i Przemysław Gintrowski. Pomysłodawcą stworzenia tego cyklu filmowego jest historyk prof. Włodzimierz Bolecki.

2013-12-11