Konferencja naukowa o nowych muzeach

„Nowe muzea, nowe kolekcje. Miejsce i rola zbiorów w muzeach historycznych” to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się 12 grudnia w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W panelu dyskusyjnym poświęconym nowym muzeum udział wezmą przedstawiciele Muzeum Historii Polski.


 
 

W ostatnich latach powstało w Polsce kilkanaście nowych muzeów historycznych w tym Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum Historii Żydów Polskich. Część z nich już zainaugurowało działalność, inne zrobią to wkrótce. Grudniowa konferencja będzie odpowiedzią na pytanie przed jakimi wyzwaniami stoją obecnie nowe muzea oraz w jaki sposób prezentować historię przez pryzmat nowoczesnych multimediów i tradycyjnych zbiorów.


W konferencji uczestniczyć będą m.in. kulturoznawca dr hab. Anna Ziębińska-Witek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, historyk Marta Zawodna z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Jolanta Aniszewska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie oraz Judyta Pawlak i Wojciech Leder, kuratorzy wystawy „Biografie Rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”.


W panelu dyskusyjnym „Nowe muzea, nowe kolekcje. Miejsce i rola zbiorów w muzeach historycznych”, który odbędzie się w drugiej części konferencji uczestniczyć będzie m.in. profesor Igor Kąkolewski z Muzeum Historii Polski.


Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich oraz International Council of Museums Polska.


Konferencja odbędzie się 12 grudnia 2013 r. w godz. 9-19 w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, przy ul. Anielewicza 6.


Szczegółowy program wydarzenia w załączniku.

2013-12-03