2014 – rokiem Jana Karskiego?

Posłowie Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przyjęli w środę projekt uchwały ustanawiającej rok 2014 rokiem Jana Karskiego. W 2014 r. przypada jubileusz 100-lecia urodzin legendarnego kuriera z Warszawy i emisariusza Polski Podziemnej. Muzeum Historii Polski było współinicjatorem tej inicjatywy.


Jubileusz, jak podkreśla uchwała, stanowi okazję do oddania hołdu jednemu z najwybitniejszych Polaków XX w, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, honorowego obywatela Izraela. „Karski jest nazywany często człowiekiem, który chciał zatrzymać Holokaust – jako Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej był jednym z pierwszych, który poinformował rządy państw alianckich o tragicznej sytuacji Żydów na terenach okupowanych przez Niemców” - czytamy w uchwale.


„Świadectwo życia, misji i osiągnięć uczyniło Karskiego wybitną postacią w wymiarze międzynarodowym, a bogate dziedzictwo jakie pozostawił, posiada wymiar ponadczasowy, będąc moralnym drogowskazem dla młodych pokoleń. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług Emisariusza Karskiego i Jego przesłania, ogłasza rok 2014 Rokiem Jana Karskiego” - głosi uchwała.


„Świadectwo życia, misji i osiągnięć uczyniło Karskiego wybitną postacią w wymiarze międzynarodowym, a bogate dziedzictwo jakie pozostawił, posiada wymiar ponadczasowy, będąc moralnym drogowskazem dla młodych pokoleń. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług Emisariusza Karskiego i Jego przesłania, ogłasza rok 2014 Rokiem Jana Karskiego” - głosi uchwała.


Muzeum Historii Polski – jako jeden z głównych inicjatorów ustanowienia roku 2014 – rokiem Jana Karskiego – od dawna prowadzi intensywne działania na rzecz popularyzacji i przywrócenia pamięci o czynach i osobie Jana Karskiego w Polsce i zagranicą. Od 2010 r. prowadzi – pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – program „Jan Karski. Niedokończona misja”. W ramach projektu organizowane są m.in. wystawy w całości poświęcone losom emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego. Dotychczas ekspozycje prezentowane były m.in. w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, w Teatrze Polskim oraz w gmachu Sejmu RP, a także we Wrocławiu, Łodzi i Nowym Sączu. Jej zagraniczne wersje były pokazywane m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, w Centrum Icchaka Rabina w Tel Awiwie, w Brukseli oraz w Kanadyjskim Muzeum Wojny w Ottawie. W 2014 roku planowane jest pokazanie wystawy w Paryżu.

 

2013-11-21