Wystawa o Janie Karskim w kolejnych miastach

Ottawa, Bruksela i Szczecin to kolejne miasta, w których otwarta zostanie wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Dołączą one do coraz dłuższej listy miejsc – m.in. po Tel Awiwie, Mediolanie, Nowym Jorku, Chicago, Petersburgu – w których prezentowane były losy słynnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.


 

14 listopada odbędą się aż trzy wernisaże wystawy o Janie Karskim. Pierwszy odbędzie się w Kanadyjskim Muzeum Wojny. Ottawska wersja wystawy została zorganizowana we współpracy z Ambasadą RP w Ottawie, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego. Wystawę będzie można oglądać do 29 listopada.

Drugi wernisaż odbędzie się w Książnicy Pomorskiej. Ekspozycja rozpocznie szczecińską edycję „Dni Karskiego”. Wystawie będzie towarzyszyć pokaz filmu „Emisariusz z Polski” w reżyserii Martina Smitha. Do 15 grudnia, czyli aż do zakończenia wystawy, dwa razy w tygodniu w Książnicy lub w Miejskim Ośrodku Kultury będą organizowane spotkania o charakterze edukacyjnym dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych. Spotkania będą poświęcone historii XX wieku oraz postaci Jana Karskiego. Edycję w Szczecinie Muzeum Historii Polski przygotowało we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Książnicą Pomorską i Miejskim Ośrodkiem Kultury.


Ekspozycja „Jan Karski. Człowiek wolności” zostanie otwarta również w Laickim Centrum Żydowskim w Brukseli. Wśród gości znajdą się m.in. ambasador Izraela w Belgii Jacques Revah, prezydent Komitetu Reprezentacyjnego Organizacji Żydowskich w Belgii Maurice Sosnowski oraz prezydent belgijskiej Fundacji Żydowskiej Elie Ringer. Francuska wersja wystawy została przygotowana przez Instytuty Polskie w Brukseli i Paryżu i sfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wystawę do końca tego roku będzie można oglądać w Brukseli a na początku stycznia zostanie przekazana do Instytutu Polskiego w Paryżu.

Na ekspozycję składają się 22 plansze przedstawiające postać Jana Karskiego, legendarnego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawiają jego młodość w rodzinnej Łodzi, studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów i jego działalność powojenną.

Kuratorami wystawy są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski, autorką scenariusza Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Wystawy zorganizowane zostały w ramach programu „Jan Karski. Niedokończona misja”, prowadzonego przez Muzeum Historii Polski pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Dotychczas ekspozycja prezentowana była m.in. w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, w Teatrze Polskim oraz w gmachu Sejmu RP, a także we Wrocławiu, Łodzi i Nowym Sączu. Jej zagraniczne wersje były pokazywane m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie oraz w Centrum Icchaka Rabina w Tel Awiwie.

2013-11-12