Święto 11 listopada z Muzeum Historii Polski

Około 5 tysięcy osób wzięło udział 11 listopada w grze przestrzennej „Drogi do wolności” zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski. Gra była główną częścią tegorocznego VIII Przystanku Niepodległość, cyklicznej imprezy z okazji Święta 11 listopada. Przedstawiciele MHP na czele z dyrektorem Robertem Kostro także tego dnia towarzyszyli prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu w składaniu wieńca przy pomniku Romana Dmowskiego w Warszawie, znajdującego się na trasie marszu „Razem dla Niepodległej”.


W Ogrodzie Saskim uczestnicy gry odkrywali wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Należało m.in. ropoznać w ulicznym tłumie głównych bohaterów, jedynie po posiadanych przez nich rekwizytach, a dzieci miały okazję wziąć udział w zabawach z tamtych lat. W specjalnie przygotowanym fotomacie robiono sobie rodzinne zdjęcia, które można odnaleźć na stronie internetowej.


Z jednodniówki „Jesteśmy” dowiadywano się o szczeogółach historycznych wydarzeń i zobaczyć na fotografiach ważne miejsca Warszawy sprzed prawie stu lat. Obok tego wydawnictwa w Ogrodzie Saskim i  na ulicach stolicy wolontariusze kolportowali specjalną ulotkę informującą o zainaugurowanej przez Muzeum i Stowarzyszenie Przyjaciół MHP akcji na temat powstania stałej siedziby w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast planszowa wystawa o 600 rocznicy unii horodelskiej jest czynna w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego do 29 listopada. Ekspozycję będącą częścią tegorocznego Przystanku zorganizowało MHP i muzeum z Zamościa.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2013-11-11