Otwarcie wystawy MHP „W 526 dni dookoła Polski” w Janowie Lubelskim

8 listopada w Domu Nauczyciela w Janowie Lubelskim odbędzie się wernisaż wystawy „W 526 dni dookoła Polski” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski. Ekspozycję będzie można oglądać do końca stycznia 2014 r.


 

Wystawa planszowa „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości” została stworzona w formie komiksu i przypomina pieszy rajd Kazimierza Palucha wzdłuż granic II Rzeczpospolitej w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości.

Przez 526 dni Kazimierz Paluch przebył ponad 6,5 tysiąca kilometrów. Przebytą drogę dokumentował w pamiętnikach, w których zbierał wpisy, pieczątki, wszelkie potwierdzenia jego pobytu z urzędów, parafii, fabryk, szkół i od osób prywatnych. Dzięki nim możemy zrekonstruować przebieg wyprawy, jej charakter, wyobrazić sobie sytuacje i zdarzenia jej towarzyszące.

Ekspozycja, oprócz prezentacji niezwykłego wyczynu młodego sokolaka, przedstawia bilans rozwoju państwa polskiego w okresie 1918–1928, a także ukazuje sposoby obchodzenia święta niepodległości przez rozmaite instytucje, stowarzyszenia oraz pojedynczych obywateli.


Wystawa Muzeum Historii Polski pokazywana była wcześniej w Warszawie z okazji Święta Niepodległości, w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju (koło Wałbrzycha) oraz podczas radomskich „Kazików”.

2013-11-06