Prezydent Komorowski otworzył wystawę o Karskim w Tel Awiwie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski uczestniczył wczoraj (6 listopada) w uroczystości  otwarcia wystawy o Janie Karskim w Centrum Icchaka Rabina w Tel Awiwie. Ekspozycja zorganizowana została przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Instytutem Polskim w Tel Awiwie.


 

Prezydent RP Bronisław Komorowski podkreślał kilkakrotnie, że to miejsce jest niezwykle symboliczne, bo w pewien sposób łączy postacie Jana Karskiego i Icchaka Rabina. „– Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność za to, że w tym szczególnym miejscu upamiętniającym Icchaka Rabina, który zginał marząc o pokoju, jest dziś prezentowana wystawa poświęcona Polakowi Janowi Karskiemu, który wierzył, że złu można się przeciwstawić” – mówił podczas oficjalnej ceremonii Prezydent Bronisław Komorowski. Polski Prezydent wyraził radość, że postać Karskiego jest wydobywana z cienia zapomnienia, szczególnie w Izraelu.

 

 
Podczas oficjalnej uroczystości głos zabrał Elroy Knebel prawnik i biznesmen, członek zarządu Polsko-Izraelskiej Izby Handlowej, a ponadto tłumacz hebrajskiej wersji językowej. „– Gdy dowiedziałem się o misji Jana Karskiego, zdecydowałem że trzeba przywieźć  wystawę o Janie Karskim i jego życiu  do Izraela, po to żeby Izraelczycy również tę historię poznali” – mówił Knebel. Wspominając o goryczy i bólu Karskiego, powiedział: „– Nie mogę zmienić tego co czuł Karski, natomiast mogę sprawić, żeby postać Karskiego stała się łącznikiem  pomiędzy Polakami a Żydami” – oświadczył Knebel.

 

 
Na hebrajską premierę wystawy o Janie Karskim oprócz pary prezydenckiej przybyli znakomici goście, wśród nich: Ambasador RP w Izraelu Jacek Chodorowicz,  Ambasador Izraela w Polsce Zvi Ravner, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, szef kancelarii Prezydenta RP minister Jacek Michałowski, członek Knesetu Nitzan Horowitz. Obecni byli również  dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie Krzysztof Kopytko, publicysta i wykładowca Konstanty Gebert oraz współkurator wystawy Magdalena Pawlak. W wydarzeniu uczestniczyła  grupa polskich  i izraelskich biznesmenów oraz młodzież z obu krajów.

 


Jan Karski w 1982 r. otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata Yad Vashem, a w 1994 otrzymał honorowe obywatelstwo państwa Izrael. W grudniu 2009 roku ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski brał udział w odsłonięciu Ławeczki Karskiego na kampusie Uniwersytetu w Tel Awiwie. W trakcie swojego przemówienia Prezydent wspominał ten moment: „–  Miałem przyjemność odsłonić ławeczkę Karskiego cztery lata temu w Tel Awiwie. Pomyślałem sobie wtedy, że to dobry sposób przedstawienia Karskiego, który zrobił to, co do niego należało, który zrobił co tylko mógł, a teraz może siedzieć spokojnie w Tel Awiwie, Warszawie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Kielcach, Warszawie czy Łodzi. W rzeczywistości on zrobił swoje, a teraz my musimy stawić czoła trudnym i kontrowersyjnym pytaniom”.

 


Hebrajska wersja wystawy o Janie Karskim powstała z okazji setnej rocznicy urodzin Karskiego w 2014 roku. Jest  to  piąta  wersja językowa wystawy, po polskiej, angielskiej, włoskiej i rosyjskiej. Jeszcze w 2013 roku planowane są odsłony francuskiej wystawy w Brukseli oraz francusko-angielskiej w Ottawie.

 


Wystawa jest częścią programu „Jan Karski. Niedokończona misja”, prowadzonego przez Muzeum Historii Polski pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

 

Fot. MHP/ Grzegorz Tomczewski

2013-11-07