Żywa Lekcja Historii z Muzeum Historii Polski

„Wielka Niepodległa” pod takim tytułem 8 listopada odbędzie się „żywa” lekcja historii w szkole dla dziewcząt „STRUMIENIE” w Józefowie k. Otwocka. Spotkanie zostanie zorganizowane z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy i wszyscy mieszkańcy Józefowa będą mieć okazję wrócić do wydarzeń, które doprowadziły do odrodzenia Polski w 1918 roku. Muzeum Historii Polski objęło patronatem to wydarzenie.


 

Inscenizacja rozpocznie się barwną akcją rozbrojenia i wypędzenia zaborcy pruskiego z Warszawy. Kolejnym ciekawym punktem będzie scena przyjazdu Marszałka Piłsudskiego do Warszawy, odegrana na dworcu kolejowym w Józefowie. Po powitaniu Marszałka i przejeździe konno wśród wiwatującego tłumu akcja przeniesie się na scenę. Uczennice gimnazjum przedstawią na niej, w formie scen - obrazów, losy Polaków od czasu Insurekcji Kościuszkowskiej poprzez powstania: listopadowe i styczniowe po strajk dzieci we Wrześni w obronie języka polskiego. Na zakończenie inscenizacji uczestnicy przeniosą się do Paryża, by poznać arkana konferencji pokojowej w Wersalu. Zobaczą starania kolejnych wielkich Polaków: Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, których to podpisy pod Traktatem Wersalskim przypieczętowały powrót Polski na mapę Europy i Świata. Żywą lekcję wzbogaci pokaz przygotowany przez 1 Pułk Strzelców Konnych im. Cesarza Napoleona.

Szkoła "STRUMIENIE" kształci wyłącznie dziewczęta. Mieści się w nowoczesnym kompleksie budynków w Józefowie k. Otwocka. Placówka proponuje edukację od przedszkola do matury. Kładzie nacisk na współpracę z rodzicami w intelektualnym, społecznym, duchowym i fizycznym rozwoju córek. Szkoła może pochwalić się świetnymi wynikami egzaminów po 6-klasie i po gimnazjum. W przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 10-lecia założenia. Wtedy też najstarsze uczennice przystąpią do pierwszego w historii szkoły egzaminu maturalnego

Na inscenizację zapraszamy 8 listopada w godz. 10:00-13:00 do Józefowa k. Otwocka (teren przy Urzędzie Miasta).

Osoba do kontaktu:
Katarzyna Dorosz
tel: + 510045599
e-mail: katarzyna.dorosz@sternik.edu.pl

2013-11-06