Dr Kazimierz Wóycicki: Odszedł pierwszy Premier III Rzeczypospolitej

Zmarł Tadeusz Mazowiecki. Był mężem stanu. Wraz z jego odejściem odeszła też cała epoka. Pierwsze komentarze mówią o nim jako o doradcy Lecha Wałęsy. W istocie był wielkim architektem polskiej rewolucji 80-89, choć lojalnie współpracował z przewodniczącym "Solidarności". Starając się zrozumieć myślenie polityczne Tadeusza Mazowieckiego trzeba niezbędnie brać pod uwagę jego działalność w latach 60-tych i 70-tych w ruchu "Znak", był to bowiem polityk działający na długi dystans. Przyczynił się w poważny sposób do światowego przełomu jakim był upadek komunizmu.


 
Tadeusz Mazowiecki
 

Miałem zaszczyt i honor być jego współpracownikiem i asystentem w latach 1974-1980. Dzięki temu obserwowałem, co to znaczy działać w polityce z nadzieją, bez niecierpliwości i uparcie, krok po kroku Umiał znakomicie odczytywać znaki czasu i dzięki temu otwierające się możliwości polityczne.


Polityka była jego powołaniem życiowym i zobowiązaniem moralnym. Był głęboko wierzącym chrześcijaninem oddanym Kościołowi Katolickiemu. Motywacja religijna była dla niego równie ważna jak obywatelska.


W bardzo krótkim czasie, w którym był premierem położył solidne fundamenty pod gmach niepodległej Rzeczypospolitej. Widział Polskę jak istotny czynnik polityki europejskiej. Wraz z Krzysztofem Skubiszewskim stworzył podwaliny polskiej polityki zagranicznej, która wprowadziła Polskę do NATO i Unii Europejskiej.


Wciąż brak jest monografii historycznej poświęconej Tadeuszowi Mazowieckiemu. Jego piękny życiorys wymaga koniecznie opracowania, a jeszcze bardziej potrzebny jest namysł nad jego myślą polityczną. Był wielkim człowiekiem i będzie w Polsce swoimi czynami na długo obecny.

Dr Kazimierz Wóycicki

 


Dr Kazimierz Wóycicki – ekspert w dziedzinie spraw międzynarodowych, historyk specjalizujący się w zagadnieniach pamięci zbiorowej, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski.

2013-10-28