Historia warszawskiej Pragi w komiksie

„Praga Gada. O wojnie!” to zilustrowane w formie komiksu relacje mieszkańców warszawskiej Pragi dotyczące głównie czasów II wojny światowej.


 
 

Publikację zilustrowali znani polscy i zagraniczni rysownicy – Michał Śledziński, Maciej Szymanowicz, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński, a także Alberto Pagliaro z Włoch, Tony Sandoval z Meksyku i Konstantin Komardin z Rosji. Do komiksu dołączono najlepsze obrazkowe adaptacje wspomnień prażan, wyłonione w drodze konkursu.


Na komiks składa się 11 opowieści – większość dotyczy II wojny światowej, choć przedstawiono także historie z czasów I wojny oraz z okresu po 1945 r., opowiadającą o powrocie do Polski repatriantów ze Wschodu.

 

 
Fragment publikacji.


Komiks powstał w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Inaczej „Praga Gada”, realizowanego od 2010 r. przez Fundację Animacja. W jego ramach zbierane są ustne wspomnienia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy; do tej pory zarejestrowano blisko 500 godzin rozmów z praskimi seniorami, dotyczących XX-wiecznych dziejów Polski.
W 2014 r. planowane jest wydanie drugiego tomu antologii „Praga Gada. O pokoju”, obejmującego wspomnienia mieszkańców Pragi z okresu międzywojennego oraz PRL-u.

 

 
Fragment publikacji.


Projekt „Praga Gada” jest współfinansowany z funduszy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


Patronem medialnym projektu jest portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.

Szczegółowe informacje o publikacji i możliwości jej zakupu na stronie: www.pragagada.pl.

2013-10-21